Πλαίσιο κειμένου: Η μουσική θεωρείται ως το πιο χαλαρωτικό πράγμα παγκοσμίως… Υπάρχουν πολλά  είδη μουσικής, όπως: όπερα, ποπ, κλασική, δημοτική, έντεχνη, rock and roll,παραδοσιακή, λαϊκή, ρεμπέτικη, house music κ.ά.
Μελέτες έχουν δείξει πως η μουσική του Μότσαρτ, χαλαρώνει πάρα πολύ και βοηθά στην ανάπτυξη του IQ. Άμα ακούνε τα παιδιά από πολύ μικρή ηλικία ακόμα και από «Κούνια» Μότσαρτ ή κλασσική μουσική θα έχουν ποιο υψηλό IQ.
Η μουσική έχει αναπτυχθεί πολύ στις μέρες μας και έχουν γίνει διάφορες διασκευές από παλιά τραγούδια μεταξύ νέων.
Ακόμα και στο Βυζάντιο ακούγανε μουσική την λεγόμενη «ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ», τον θεωρούσαν κοινό όρο και τον χρησιμοποιούσαν προκειμένου να χαρακτηρίσουν ένα μεσαιωνικό ιερό μέλος των χριστιανικών εκκλησιών που ακολούθησαν το ορθόδοξο λειτουργικό τυπικό…
Η κλασική μουσική ως όπλο καταστολής!
Το νέο όπλο καταστολής στη Βρετανία μοιάζει να ξεπηδά μέσα από τις σελίδες του μυθιστορήματος «Clockwork Orange», του Anthony Burgess. Οι Βρετανικές αρχές μετέτρεψαν τους ήχους των Μότσαρτ, Μπετόβεν κ.ά. σε όπλα ενάντια σε «αντικοινωνικές συμπεριφορές».
Πρόσφατα αποκαλύφθηκε ότι στο West Park School, στο Derby στην περιοχή Midlands της Αγγλίας, οι «άτακτοι» μαθητές τιμωρούνται με το να κλείνονται σε μία αίθουσα για δύο ώρες υπό τον ήχο κλασικών συνθετών όπως του Μότσαρτ.

Μουσική