ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ- ΣΧΟΛΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ- ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ- ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ- ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ
ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

• Κείμενα Νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας
  • Νεοελληνική Λογοτεχνία Α ΛΥΚΕΙΟΥ
  • Νεοελληνική Λογοτεχνία Β ΛΥΚΕΙΟΥ
  • Κείμενα Λογοτεχνίας κατεύθυνσης Γ ΛΥΚΕΙΟΥ
  • Νεοελληνική γλώσσα
  • Αρχαία ελληνική γραμματεία Β Λυκείου
  • Σχολικός επαγγελματκός προσανατολισμός
  • Προγράμματα αγωγής σταδιοδρομίας
  • Ερευνητική εργασία (PROJECT)
  • Διδακτική μεθοδολογία
  • Αγωγή υγείας
  • Συμβουλευτική
  • Ερευνητική εργασία και ΣΕΠ
  • Χρήσιμες συνδέσεις
  • Επικοινωνία
  •

Δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά που αφορούν στη Συμβουλευτική και Επαγγελματικό Προσανατολισμό:
    "Η εκπαίδευση των εκπαιδευτικών της Δευτεροβάθμιας Επαγγελματικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης στην Ελλάδα"
    ( ΑΣΠΑΙΤΕ, 11-12/12/2009)
    Εργασίες σε Πρακτικά Συνεδρίων:
    "Περιπτώσεις προβληματικής συμπεριφοράς στο σχολείο και τρόποι αντιμετώπισης" ( Παιδ. Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Πανεπιστήμιο Αθηνών, 26-29/4/2007).
    "Πρόληψη σχολικής υποεπίδοσης στη σχολική μονάδα- ο ρόλος της συμβουλευτικής (Διεθνές Συνέδριο: "Έρευνα, Εκπαιδευτική Πολιτική και Πράξη στην Ειδική Αγωγή Παν. Αιγαίου και Ε.Κ.Δ.Δ,10-10-2010 )
    "Σύνδεση Γενικής και Ειδικής Αγωγής, μελέτη περίπτωσης: πρόγραμμα αγωγής υγείας σε ΓΕΛ"(Εταιρεία Ειδικής Παιδαγωγικής  15,-18/4/2010, ΕΚΠΑ)
    "Η διάχυση της μεθοδολογίας ΣΕΠ: προγράμματα αγωγής σταδιοδρομίας (ΕΛΕΣΥΠ, Ε.Ο.Π.Π.ΕΠ, 8/12/2012 Παν. Πειραιώς)
    Άρθρα σε εφημερίδες και περιοδικά κλπ