Προσωπικά Στοιχεία

Σπουδές

1981
Πτυχίο  Αρσακείου Παιδαγωγικής Ακαδημίας.
Πτυχίο Διετούς Μετεκπαίδευσης Μαρασλείου Διδασκαλείου Δημοτικής Εκπαίδευσης.
1994
Δίπλωμα Ετήσιας Επιμόρφωσης Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου.
Πτυχίο Π.Τ.Δ.Ε. Καποδηστριακού Παν. Αθηνών (Εξομείωση)
2006
Εισαγωγή στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του ΠΤΔΕ στην Κατεύθυνση «Πληροφορική στην Εκπ/ση»

Επιμορφωτικά Σεμινάρια μεγάλης διάρκειας

1992
Μεταπτυχιακό Σεμινάριο Φιλοσοφίας «Πλάτωνος Πολιτεία»
Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. (Διάρκεια 1 έτος)
Σεμινάριο «Εισαγωγή στις θεραπείες συμπεριφοράς»
Ινστιτούτου Έρευνας της Συμπεριφοράς - Ελληνική Εταιρία Έρευνας της Συμπεριφοράς.  (Διάρκεια 1 έτος)
Σεμινάριο «Μαθησιακές Δυσκολίες και όχι τεμπελιά»
Ινστιτούτο ¨Έρευνας της Συμπεριφοράς - Ελληνική Εταιρία Έρευνας της Συμπεριφοράς. (Διάρκεια 3 μήνες)
1998
Επιμόρφωση με θέμα «Δυνατότητες αξιοποίησης των προτάσεων της κοινωνιο­γλωσσολογικής προσέγγισης του γλωσσικού μαθήματος  στο Δημοτικό Σχολείο» 2ο Π.Ε.Κ. Αθήνας. (Διάρκεια 3 μήνες)
2005
Πιστοποίηση παρακολούθησης του προγράμματος «Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών στην αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορί-ας και των Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση».
2008
Παρακολούθηση του προγράμματος «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών στη χρήση και αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) στην εκπαιδευτική διδακτική διαδικασία».

Εισηγήσεις

1992
Εισήγηση στο Μεταπτυχιακό Σεμινάριο Φιλοσοφίας με θέμα: «Πλάτωνος Πολιτεία» Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
1994
Παρουσίαση της έρευνας «Απόπειρα Διερεύνησης του Βαθμού Κατανόησης και του Δείκτη Αναγνωσιμότητας του Βιβλίου Ιστορίας της Ε΄ Δημοτικού»   στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου
1997
Παρουσίαση περιβαλλοντικού προγράμματος σε ημερίδα της Β΄ Διεύθυνσης Πρωτ/θμιας Εκ/σης Αθηνών