Γιορτή των Τριών Ιεραρχών

Γιορτή Τριών Ιεραρχών

Την Τετάρτη 30 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση προς τιμήν των Τριών Ιεραρχών από τα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Λήμνου.Την επιμέλεια της γιορτής είχε η κυρία Μαίρη Γεροντάρα, καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής του Γυμνασίου Μύρινας.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο της Αγίας Τριάδας.Την έναρξη έκανε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Λήμνου κι Αγίου Ευστρατίου κ. Ιερόθεος. Ακολούθησε χαιρετισμός από τον Διευθυντή του Γυμνασίου Μύρινας κ. Μανώλη Ρόκκο. Στην εκδήλωση ακούστηκαν κάλαντα και τραγούδια ενώ μαθητές του σχολείου μας χόρεψαν παραδοσιακό χορό της Καππαδοκίας. Επιπλέον έγινε απονομή επαίνων και βραβείων στους μαθητές που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό ζωγραφικής και στη συγγραφή δοκιμίου με θέμα τα 100 χρόνια Ελεύθερης Λήμνου.

Εορτολόγιο

Ρολόι