Άρθρο 13ο
Περιγραφή στοιχείων
οργάνωσης

Οι οργανωτικές, διοικητικές και υποστηρικτικές δομές για την ομαλή υλοποίηση του έργου, με δεδομένη την έκτασή του, περιλαμβάνουν:

13.1.Τις αρμόδιες υπηρεσίες του ΥΠΕΠΘ, το οποίο είναι ο φορέας υλοποίησης του έργου.

13.2. Την Κεντρική Επιτροπή Επιμόρφωσης στις ΤΠΕ (ΚΕΕΤΠΕ), η οποία έχει συσταθεί στο ΥΠΕΠΘ και θα έχει τη συνολική ευθύνη διοίκησης του έργου.

13.3. Τους Συμβούλους Επιστημονικής και Τεχνικής Υποστήριξης του έργου με τις αντίστοιχες περιοχές ευθύνης τους, που είναι:

(i)  Παιδαγωγικό Ινστιτούτο: Α΄Αθήνας, Ν.Βοιωτίας, Ν.Ευβοίας, Ν.Λάρισας, Ν.Μαγνησίας, Ν.Καρδίτσας, Ν.Τρικάλων, Ν.Ημαθίας, Ν.Πιερίας, Α΄Θεσσαλονίκης, Β΄Θεσσαλονίκης, Ν.Χαλκιδικής, Ν.Φλώρινας, Ν.Γρεβενών, Ν.Δράμας, Ν.Καστοριάς, Ν.Κιλκίς, Ν.Κοζάνης, Ν.Πέλλας, Ν.Σερρών, Ν.Καβάλας, Ν.Ξάνθης, Ν.Ροδόπης, Ν.Έβρου, Ν.Δωδεκάνησου, Ν.Σάμου, Ν.Χίου, Ν.Λέσβου, Ν.Ηρακλείου, Ν.Λασιθίου, Ν.Ρεθύμνου και Ν.Χανίων.

(ii) Ερευνητικό Ακαδημαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών: Ν.Αχαΐας, Ν.Ηλείας, Ν.Μεσσηνίας, Ν.Αρκαδίας, Ν.Λακωνίας, Ν.Αργολίδος, Ν.Κορινθίας, Β΄Αθηνών, Γ΄Αθηνών, Δ΄Αθηνών, Ανατολικής Αττικής, Δυτικής Αττικής, Πειραιώς, Ν.Κυκλάδων, Ν.Φθιώτιδος, Ν.Φωκίδος, Ν.Ευρυτανίας, Ν.Αιτωλοακαρνανίας, Ν.Άρτας, Ν.Πρεβέζης, Ν.Ιωαννίνων, Ν.Θεσπρωτίας, Ν.Κέρκυρας, Ν.Λευκάδος, Ν.Κεφαλληνίας και Ν.Ζακύνθου.

Το έργο των ανωτέρω περιλαμβάνει, εκτός των άλλων, και:

Ø     Το συντονισμό των Επιτροπών Επιμόρφωσης (ΕΕ),

Ø     Την παροχή υπηρεσιών τεχνικής υποστήριξης για τις ανάγκες του έργου και

Ø     Τη λειτουργία υποστηρικτικών μηχανισμών (Help Desk).

Για το σκοπό αυτό θα δημιουργηθεί υποστηρικτικός ηλεκτρονικός κόμβος, ο οποίος θα ενημερώνεται και θα ανανεώνεται σύμφωνα με τις ανάγκες του έργου, περιλαμβάνοντας ενημερωτικό υλικό τεχνικής και υποστηρικτικής υφής.

13.4. Τις Επιτροπές Επιμόρφωσης (ΕΕ), οι οποίες λειτουργούν σε τοπικό επίπεδο και των οποίων οι αρμοδιότητες αναφέρονται αναλυτικότερα σε επόμενη παράγραφο του παρόντος.

13.5. Τους συμμετέχοντες:

(i) Τα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης (ΚΣΕ), στις εγκαταστάσεις των οποίων θα διεξαχθούν τα προγράμματα επιμόρφωσης,

(ii)  Τους Επιμορφωτές, οι οποίοι περιλαμβάνονται στο σχετικό Μητρώο που έχει καταρτιστεί και θα ενημερώνεται περιοδικά,

(iii) Τις Διευθύνσεις Α/βάθμιας και Β/βάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίες θα συμβάλλουν, ως προς το σκέλος των αρμοδιοτήτων τους, στην έγκαιρη και απρόσκοπτη διακίνηση σχετικών διοικητικών εγγράφων (Εγκύκλιοι, Υπουργικές Αποφάσεις, κλπ) προς τις σχολικές μονάδες της περιοχής τους,

(iv)Τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων, οι οποίοι στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων τους καλούνται να συνεργαστούν με τις ΕΕ, ώστε να διεκπεραιώνεται έγκαιρα τόσο η διαδικασία συμπλήρωσης των αιτήσεων εγγραφής των εκπαιδευτικών, όσο και κάθε απαιτούμενη διαδικασία ενημέρωσης.

13.6.   Μέχρι να τεθούν σε πλήρη λειτουργία όλες οι υποστηρικτικές δομές του έργου, όπως αυτές έχουν σχεδιαστεί, θα διατίθενται σχετικές πληροφορίες στο διαδίκτυο, στον ηλεκτρονικό τόπο του ΥΠΕΠΘ: www.ypepth.gr/ktp/home.htm