Άρθρο 15ο
Αρμοδιότητες και υποχρεώσεις των Επιτροπών Επιμόρφωσης

Οι Επιτροπές Επιμόρφωσης (ΕΕ) έχουν την ευθύνη της διαδικασίας επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στην περιοχή ευθύνης τους. Γενικά για την περιοχή ευθύνης της και υπό την εποπτεία του αντίστοιχου Τεχνικού και Επιστημονικού Σύμβουλου, κάθε ΕΕ:

15.1.Αναλαμβάνει τη συνεχή ενημέρωση των Διευθύνσεων Α΄ Βάθμιας και Β΄ Βάθμιας εκπαίδευσης για τα στάδια της διαδικασίας επιμόρφωσης. Σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, ορίζει τις καταληκτικές ημερομηνίες για κάθε στάδιο της διαδικασίας επιμόρφωσης.

15.2.Εισηγείται προς την ΚΕΕΤΠΕ για την οριστικοποίηση του καταλόγου των ΚΣΕ, με βάση τις προδιαγραφές του ΥΠΕΠΘ.

15.3.Εγκρίνει τον τελικό κατάλογο των προτεινόμενων προγραμμάτων επιμόρφωσης.

15.4.Σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, συντονίζει τη διαδικασία ενημέρωσης των εκπαιδευτικών, μέσω των σχολικών μονάδων, για τα προγράμματα επιμόρφωσης. Συγκεντρώνει τις αιτήσεις των εκπαιδευτικών, μέσω των σχολικών μονάδων τους, και φροντίζει για την εισαγωγή και επεξεργασία των απαραίτητων δεδομένων στο πληροφοριακό σύστημα του έργου.

15.5.Διενεργεί τη δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση και ενημερώνει τις σχολικές μονάδες και τα ΚΣΕ για τα αποτελέσματά της.

15.6.Εκδίδει τις βεβαιώσεις εγγραφής των επιμορφούμενων.

15.7.Διανέμει, μετά την υπογραφή της σύμβασης μεταξύ ΚΣΕ και ΥΠΕΠΘ, το επιμορφωτικό υλικό, ενημερώνει τους υπευθύνους ΚΣΕ για τη διαδικασία υλοποίησης των προγραμμάτων, καθώς και τους Πιστοποιημένους Επιμορφωτές για τη διδακτική χρήση του επιμορφωτικού υλικού.

15.8.Kατά τη διάρκεια των επιμορφωτικών προγραμμάτων, ελέγχει τα ΚΣΕ ως προς την τήρηση των όρων των υπογεγραμμένων συμβάσεων και των ελάχιστων απαιτούμενων τεχνικών και διοικητικών προδιαγραφών.

15.9.Μετά το τέλος κάθε κύκλου επιμορφωτικών προγραμμάτων, εισηγείται προς την ΚΕΕΤΠΕ:

Ø     την έκδοση των βεβαιώσεων παρακολούθησης των επιμορφούμενων και

Ø     τις συγκεντρωτικές καταστάσεις υλοποιηθέντων προγραμμάτων.

Κάθε Επιτροπή Επιμόρφωσης έχει πέντε μέλη, ο αριθμός των οποίων μπορεί να αυξομειώνεται ανάλογα με το πλήθος των σχολείων της κάθε Διεύθυνσης Εκπαίδευσης. Αντιστοιχεί τουλάχιστον μία Επιτροπή Επιμόρφωσης σε κάθε Διεύθυνση Εκπαίδευσης.

Οι Επιτροπές Επιμόρφωσης θα λειτουργήσουν σε χώρους οι οποίοι θα παραχωρηθούν από τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και οι οποίοι θα χρησιμοποιηθούν και ως Κέντρα Πληροφόρησης των ενδιαφερομένων. Το έργο της επιμόρφωσης θα παραχωρήσει στις Επιτροπές Επιμόρφωσης υπολογιστικό και δικτυακό εξοπλισμό, τηλεπικοινωνιακή υποδομή και θα εφοδιάσει τους χώρους με υποστηρικτικό υλικό (πληροφοριακό υλικό και εκπαιδευτικό λογισμικό).

Το επιμορφωτικό υλικό, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί στα προγράμματα επιμόρφωσης, θα παραχωρηθεί στις ΕΕ και θα είναι σύμφωνο με το πρόγραμμα σπουδών που έχει ήδη καταρτιστεί από το ΥΠΕΠΘ.