ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ

Το Σάββατο 30-3-2024, ομάδα μαθητριών του σχολείου μας συμμετείχε στο

1ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ του  ΓΕΛ ΡΙΟΥ ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ της Δ.Δ.Ε. ΑΧΑΙΑΣ, της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ και του ΠΕ.ΚΕ.Σ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

με θέμα:

«ΝΕΡΟ, ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.

Μια διαθεματική προσέγγιση της σημασίας και της διαθεσιμότητας του νερού διαχρονικά και της αναγκαιότητας ορθολογικής διαχείρισής του.

Η ημερίδα περιλάμβανε τις ακόλουθες θεματικές ενότητες:

Ι. Διαθεσιμότητα του νερού και βιώσιμες διαχειριστικές πρακτικές.

ΙΙ. Νερό και Πολιτισμοί (Παρελθόν παρόν, μέλλον)

ΙΙΙ. Ποιότητα νερού και Παγκόσμια Υγεία

1. Οικολογικό αποτύπωμα της χρήσης του νερού

Εκτός από τις ενδιαφέρουσες εισηγήσεις των κεντρικών ομιλητών πάνω στις παραπάνω θεματικές ενότητες, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν και πολλές μαθητικές δημιουργίες- αφίσες!

Μαθητικές ομάδες από σχολεία της Αχαΐας και όχι μόνο, συμμετείχαν στην ημερίδα με παρουσίαση Αφίσας.

Η  ομάδα του σχολείου μας με τις  μαθήτριες:   Κουτσιούκη  Αγγελιάνα και Τρίχα  Χριστίνα, της Γ λυκείου και Παπαδημητροπούλου Παναγιώτα, Παπαδογεωργοπούλου Χρύσα, Τασσοπούλου Βασιλική της Β΄Λυκείου

και με την επίβλεψη των καθηγητών τους, Σαλούστρου Ελένη ΠΕ 04.04, Δαβάνου Βασιλική ΠΕ 03- ΠΕ 86 και Μουτάφη Χρήστο ΠΕ02, δημιούργησαν και παρουσίασαν στους παρευρισκόμενους την Αφίσα τους με θέμα:

ΝΕΡΟ: ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ

Διψάμε για… απαντήσεις!!!

Η εργασία για τη συμμετοχή στα πρακτικά του συνεδρίου είναι η παρακάτω:

Εργασία για_τα_Πρακτικά_της_Ημερίδας

Φωτογραφικό υλικό από τη συμμετοχή στο συνέδριο:

Νοιάζομαι και Δρω Παρουσίαση 5ου ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ

Στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου στο ετήσιο Προγραμμα Νοιάζομαι και Δρω, πραγματοποιήσαμε την παρακάτω παρουσίαση:

Χάρισε Ζωή!

Η ομάδα του «Νοιάζομαι και Δρω» του σχολείου μας , βασιζόμενη σε γνώσεις που αποκόμισε από τη μελέτη του  κεφαλαίου της Βιολογίας Α΄ Λυκείου, ¨Κυκλοφορικό Σύστημα¨, αλλά και από βιβλιογραφική και διαδικτυακή έρευνα που πραγματοποίησε, θέλησε  να συμβάλλει σε μια πρώτη ευαισθητοποίηση των συμμαθητών της γύρω από το ευαίσθητο θέμα της δωρεάς και μεταμόσχευσης μυελού των οστών. Για τον σκοπό αυτό οι μαθητές δημιούργησαν αφίσες αλλά και απλά ενημερωτικά φυλλάδια, που  μοίρασαν στην υπόλοιπη σχολική κοινότητα.

Εκμεταλλευόμενοι και τα εργαλεία της πληροφορικής δημιούργησαν το παρακάτω συννεφόλεξο, με χρήσιμους και κατατοπιστικούς συνδέσμους πάνω του!