Το 49ο Γυμνάσιο Αθήνας ιδρύθηκε το 1978 και μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του ’80 στεγαζόταν στα μάλλον ανεπαρκή κτίρια της σχολής «Ήφαιστος» μερικά τετράγωνα μακριά από τη σημερινή του θέση. Κατόπιν μετακόμισε στο σημερινό κτίριο όπου όμως συστεγαζόταν για κάποια χρόνια με το Λύκειο και ως εκ τούτου λειτουργούσε σε εναλλακτική βάρδια, πρωί – απόγευμα. Κάποια στιγμή, επιτέλους, το Λύκειο απέκτησε δικό του κτίριο και φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση.
Το κτίριο του σχολείου μας, είναι σχετικά σύγχρονο, και αρκετά καλοδιατηρημένο, αν και με κάποιες σοβαρές κατασκευαστικές αβλεψίες. Για παράδειγμα δεν υπήρξε πρόβλεψη ούτε για Εργαστήρια (Πληροφορικής – Τεχνολογίας και Φυσικής-Χημείας) ούτε για αίθουσες Ξένων Γλωσσών ή για Σχολική Βιβλιοθήκη.
Το σχολείο βρίσκεται στην οδό Τσούντα κοντά στον σταθμό του ηλεκτρικού «Αγ. Ελευθέριος» στα Πατήσια. Ο αριθμός των τμημάτων όλα αυτά τα χρόνια λειτουργίας του σχολείου δεν ήταν σταθερός. Υπήρξε περίοδος που το σχολείο είχε έντεκα τμήματα όπως υπήρξε και περίοδος που λειτουργούσαν οκτώ τμήματα.