Άρθρα με καρτέλα "Webquest"

Ένα WebQuest για το εσωτερικό του υπολογιστή και όχι μόνο

Στο πλαίσιο της διδασκαλίας του 2ου κεφαλαίου της Πληροφορικής Β΄ Γυμνασίου για το εσωτερικό του υπολογιστή, οι μαθητές μου καλούνται να υλοποιήσουν μια σχετική ιστοεξερεύνηση (web quest).

Η ιστοεξερεύνηση έχει τίτλο “Το εσωτερικό του υπολογιστή και όχι μόνο”, είναι δημιουργία του εκπαιδευτικού Σάκη Ευαγγέλου και μπορείτε να τη δείτε παρακάτω.

webquest

Σύνδεσμος WebQuest: http://zunal.com/webquest.php?w=119082

Οι μαθητές χωρίζονται σε 4 ομάδες επιλέγοντας τυχαία κάρτες με ονόματα:

• 1η Ομάδα: Προσωπικός υπολογιστής  (PC)
  • 2η Ομάδα: Φορητός υπολογιστής (Laptop)
  • 3η Ομάδα: Υπολογιστής Εξυπηρετητής (Server)
  • 4η Ομάδα: Υπολογιστής του Μέλλοντος

Στη συνέχεια καλούνται να συνεργαστούν να κατασκευάσουν ή να σχεδιάσουν τον υπολογιστή της ομάδας τους.

Στόχος: Η διευρεύνηση διαφόρων πτυχών στο θέμα της λειτουργίας και της αναβάθμισης ενός υπολογιστή που αφορούν την τεχνολογική διάσταση της αρχιτεκτονικής ενός υπολογιστή.

Ετικέτες:

Εφαρμογές Υπολογιστών: Δραστηριότητα WebQuest – Οργάνωση ενός ταξιδιού στο εξωτερικό

Δείτε παρακάτω το φύλλο εργασίας που θα δοθεί αύριο στους μαθητές  της Β’  και Γ΄ Λυκείου στο πλαίσιο του μαθήματος Εφαρμογές Υπολογιστών.

Η δραστηριότητα έχει τίτλο: «Οργάνωση ενός ταξιδιού στο εξωτερικό» και αποτελεί ένα παράδειγμα Ιστοεξερεύνησης – WebQuest. Μια ιστοεξερεύνηση αποτελεί μία δραστηριότητα κατευθυνόμενης διερεύνησης κατά την οποία οι μαθητές αναλαμβάνουν να λύσουν ένα πρόβλημα αξιοποιώντας το διαδίκτυο ως βασική πηγή πληροφορίας αλλά συχνά όχι μοναδική.

Πηγές: 3ο Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης

Ετικέτες: , ,