Γενικές πληροφορίες για το σχολείο μας

Πως θα έρθετε;

Από την λιμάνι του Αδάμαντα ή από το αεροδρόμιο της Μήλου ακολουθείτε τον ανηφορικό  δρόμο προς Πλάκα.Η θέα ανεβαίνοντας προς τον κόλπο της Μήλου είναι πολύ ωραία. Μετά το χωριό του Τριοβασάλου, είναι η πρωτεύουσα του νησιού η Πλάκα όπου εκεί βρίσκεται το Γυμνάσιο Μήλου.

Χάρτης Μήλου

Υποδομές - Εξοπλισμός

Το Σχολείο μας διαθέτει  πλήρως εξοπλισμένο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών με κατάλληλους πάγκους εργασίας και όλα τα απαραίτητα όργανα για πραγματοποίηση πειραμάτων. Επιπλέον υπάρχει Ηλεκτρονικός Υπολογιστής με σύνδεση στο Διαδίκτυο, Τηλεόραση και Βιντεοπροβολέας.

Διαθέτει  ένα καλά οργανωμένο Εργαστήριο Πληροφορικής.

Επίσης Βιβλιοθήκη  η οποία είναι στη διάθεση τόσο των μαθητών και των εκπαιδευτικών.

Δυο αίθουσες της Γ' Γυμνασίου είναι εξοπλισμένες με διαδραστικό σύστημα και φορητό Ηλεκτρονικό Υπολογιστή τελευταίας τεχνολογίας για την υποστήριξη όλων των μαθημάτων που διδάσκονται σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα για το Ψηφιακό Σχολείο.

Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με βιντεοπροβολέα και ηχητικό εξοπλισμό για την υποστήριξη των εκδηλώσεων του Σχολείου.

Τέλος, υπάρχει γήπεδο ποδοσφαίρου με χλοροτάπητα σε εξωτερικό χώρο και κλειστό Γυμναστήριο με γήπεδο βόλεϊ.

ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Ρολόι