ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟΥ

About me

Χίσσας Ευάγγελος του Δημητρίου.

Είμαι διευθυντής στο 2ο Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας .
Ανήκω στον κλάδο ΠΕ 04.02 , Χημικός και έχω τον βαθμό Β΄.
Mένω μόνιμα στην Ηγουμενίτσα

Είμαι παντρεμένος και πατέρας δύο παιδιών.
Η ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗ μουΔΙΑΔΡΟΜΗ
4/1979-3/1981 : Εκπληρώνω κανονικά τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις.
2/5/1981-31/8/1988 : Εργάζομαι σε διάφορους βιομηχανικούς κλάδους ως Χημικός.
1/9/1988-Σήμερα : Υπηρετώ ως καθηγητής στην Β/θμια Εκπαίδευση στον νομό Θεσπρωτίας .
Από τις 9/10/ 2002 έως 12/11/2007 ήμουν υποδιευθυντής στο 1ο Ενιαίο Λύκειο Ηγουμενίτσας.
Από 13/11/2007 είμαι διευθυντής στο 2ο Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας.

Βασικές σπουδές: Χημικό τμήμα της Φυσικομαθηματικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Πάτρας πτυχίο με Λίαν Καλώς. (3/1979)
1.Μεταπτυχιακές σπουδές: Μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης (MSc) ?ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου με Λίαν Καλώς. (10/2008) όπου ολοκλήρωσα επιτυχώς τις θεματικές ενότητες:
2003-2004 :Διοίκηση εκπαιδευτικών μονάδων.
2004-2005 :Διδακτική των Φυσικών Επιστημών.
2005-2006 :Εισαγωγή στην Εκπαίδευση Ενηλίκων.
2006-2007 : Εισαγωγή στο Φυσικό και Ανθρωπογενές Περιβάλλον.
2007-2008 : Ολοκλήρωσα επιτυχώς την διπλωματική μου εργασία με θέμα «Διερεύνηση των αντιλήψεων των μαθητών του Λυκείου για το φαινόμενο του Θερμοκηπίου πριν και μετά την διδασκαλία του αντιστοίχου κεφαλαίου στο μάθημα της Χημείας της Β΄Λυκείου»
2. Γνώση ηλεκτρονικού Υπολογιστή : Έχω πιστοποιηθεί με επιτυχία στην γνώση των υπολογιστών Επιπέδου 1 στα πλαίσια της Κοινωνίας της Πληροφορίας.

Τα αέρια του Θερμοκηπίου

imagesΕκτός από το διοξείδιο του άνθρακα (CO2), του οποίου η περιεκτικότητα στην ατμόσφαιρα παίζει καταλυτικό χαρακτήρα για την απορρόφηση θερμότητας και επομένως αύξησης της θερμοκρασίας και μεγάλη συμβολή στο «φαινόμενο του θερμοκηπίου», υπάρχουν και άλλα αέρια των οποίων το μόριο έχει ανάλογες ιδιότητες απορρόφησης και συγκράτησης της υπέρυθρης ακτινοβολίας και σημαντικής συμβολής στο φαινόμενο. Τέτοια είναι το μεθάνιο (CH4), τα οξείδια του Αζώτου (ΝΟx) και το «Φρέον» (Χλωριωμένοι Υδρογονάνθρακες), με πολλαπλάσια ως προς το διοξείδιο του άνθρακα ικανότητα απορρόφησης της θερμότητας, η οποία ξεκινά από 25 φορές για το μεθάνιο, ανέρχεται σε 230 για τα οξείδια του Αζώτου και φθάνει μέχρι 15.000 για το Φρέον.

Μηχανισμός του Θερμοκηπίου

Η Γη δέχεται συνολικά ηλιακή ακτινοβολία, που αντιστοιχεί σε ροή περίπου 1966 W/m2, στο όριο της ατμόσφαιρας. Ένα μέρος αυτής απορροφάται από το σύστημα Γης-ατμόσφαιρας, ενώ το υπόλοιπο διαφεύγει στο διάστημα. Περίπου το 30% της εισερχόμενης ηλιακής ακτινοβολίας ανακλάται, σε ποσοστό 6% από την ατμόσφαιρα, 3% από τα νέφη και 4% από την επιφάνεια της Γης. Το 70% της ηλιακής ακτινοβολίας απορροφάται, κατά 32% από την ατμόσφαιρα (συμπεριλαμβανομένου και του στρατοσφαιρικού στρώματος του όζοντος), κατά 3% από τα νέφη και κατά το μεγαλύτερο ποσοστό (51%) από την επιφάνεια και τους ωκεανούς.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ