Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥ 1ου ΔΣ ΠΟΛΕΩΣ ΡΟΔΟΥ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥ 1ου ΔΣ ΠΟΛΕΩΣ ΡΟΔΟΥ

Εκπαιδευτική εκδρομή του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πόλεως Ρόδου σε ελαιοτριβείο και στη Μελισσοκομική Ρόδου

Στις 7 Δεκεμβρίου 2012, ημέρα Παρασκευή οι τάξεις Δ1 και Δ2 του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πόλεως Ρόδου, πραγματοποίησαν εκπαδευτική εκδρομή σε ελαιοτριβείο στις Καλυθιές Ρόδου και στη Μελισσοκομική Ρόδου. Τα παιδιά συνόδευαν οι δασκάλες των δύο τάξεων και η εκδρομή πραγματοποιήθηκε με λεωφορείο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να δουν πως η ελιά μετατρέπεται σε ελαιόλαδο, να δοκιμάσουν φρέσκο λάδι και να χρησιμοποιήσουν προϊόντα από λάδι, όπως είναι το σαπούνι. Ακολούθως στη Μελισσοκομική Ρόδου, τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο Μουσείο μέλισσας, όπου άκουσαν και είδαν πως παρασκευάζεται το μέλι, έκαναν ερωτήσεις, εμπλουτίζοντας τις γνώσεις τους, δοκίμασαν μέλι και άλλα προϊόντα, όπως το παραδοσιακό μελεκούνι της Ρόδου.

Εορτολόγιο

Ρολόι