Επιμορφωτική Ημερίδα 21-02-2013

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ  ΗΜΕΡΙΔΑ  ΣΤΗΝ ΕΔΕΣΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ  ΣΧΟΛΙΚΟΥΣ  ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ  1ης ΚΑΙ  2ης  ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ  ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ  Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Την  Πέμπτη  21  Φεβρουαρίου  2013 οι  Σχολικοί Σύμβουλοι  1ης  και  2ης  Περιφέρειας  Δημοτικής  Εκπαίδευσης  Ν. Πέλλας  κ. Τάρη  Ελισάβετ  και  κ. Φανιόπουλος  Χριστόδουλος  αντίστοιχα, διοργάνωσαν στην αίθουσα εκδηλώσεων της Μητρόπολης στην Έδεσσα, επιμορφωτική ημερίδα  για όλους τους εκπαιδευτικούς  των δύο Περιφερειών με θέμα:

«Η φωνή στην Εκπαίδευση-θεμέλιο για την ψυχική και σωματική    υγεία μαθητών και εκπαιδευτικών»

Κεντρικός  εισηγητής  ήταν  ο κ. Μακαντάσης  Θεμιστοκλής, Σχολικός Σύμβουλος Μουσικής  στην Περιφέρεια Πελοποννήσου.

Η παρουσίαση αφορούσε στον τρόπο  με τον οποίο χρησιμοποιούν οι εκπαιδευτικοί τη φωνή τους στο σχολείο, τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και τις δυσκολίες που έχουν με τα φωνητικά τους μέσα. Οι βιωματικές ασκήσεις και οι οδηγίες που δόθηκαν είχαν στόχο να δείξουν ένα καλύτερο τρόπο χρήσης και τοποθέτησης της φωνής έτσι ώστε αφενός αυτή να μην κουράζεται και αφετέρου να  επιτυγχάνεται ένα παιδαγωγικότερο κλίμα στην τάξη γεγονός που αποφέρει πολλαπλά οφέλη τόσο για τους μαθητές όσο και για τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς.