Αρχική σελίδα Δράσεις Σχ. Συμβούλου Επιμορφωτικές Ημερίδα για την πρόληψη και αντιμετώπιση ατυχημάτων στο Σχολείο 13-03-2013

Ημερίδα για την πρόληψη και αντιμετώπιση ατυχημάτων στο Σχολείο 13-03-2013

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ & ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣΕΔΕΣΣΑΣ

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2013 πραγματοποιήθηκε στην Έδεσσα ημερίδα με θέμα «Πρόληψη ατυχημάτων και πρώτες βοήθειες στο σχολικό χώρο», η οποία απευθυνόταν στους εκπαιδευτικούς της Α/θμιας Εκπ/σης Έδεσσας.

Η ημερίδα ήταν συνδιοργάνωση του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Α/θμιας Εκπαίδευσης Έδεσσας, των Σχολικών Συμβούλων της 1ης και της 2ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Πέλλας, κ. Τάρη Ελισάβετ και κ. Φανιόπουλου Χριστόδουλου αντίστοιχα και της Σχολικής Συμβούλου Προσχολικής Αγωγής Πέλλας κ. Ζωγράφου-Τσαντάκη Μαρίας.

Ήταν μια καλή προσπάθεια του Συλλόγου εκπαιδευτικών απέναντι στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι εκπαιδευτικοί στους χώρους του σχολείου, από ατυχήματα που προκύπτουν στους μαθητές και οπωσδήποτε τις Πρώτες Βοήθειες που θα μπορούν να προσφέρουν στο σχολείο.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα με διαφορετικούς ομιλητές στην αίθουσα εκδηλώσεων της π.Νομαρχίας και της Ιεράς Μητρόπολης Έδεσσας.

Εισηγητές και θεματολογία ημερίδας:

• Κρεντήρης Δημήτριος ,Ιατρός Επιμελητής, Πιστοποιημένος επιμορφωτής στο ΕΚΚΔΑ

Προφίλ ατυχημάτων στο σχολικό χώρο

Σύγχρονες έρευνες

Πρόληψη ατυχημάτων και πρακτικές της (κυκλοφοριακή διασφάλιση, πυρασφάλεια,ηλεκτρικό σύστημα,

σχολική άθληση, χώρος αύλησης,εργαστήρια, σχολικές εκδρομές) - Έλεγχος ασφάλειας κτιριακών

συγκροτημάτων δημοτικών σχολείων

Εκτίμηση κινδύνου

• Τσουγένη Κατερίνα, Τ.Ε. ΜCS, Προϊσταμένη Επισκέπτρια Υγείας

Επείγοντα περιστατικά - Αντιμετώπιση

Πρώτες βοήθειες - Βιωματικές ασκήσεις

Οργάνωση σχολικού φαρμακείου