Σχετικά με το πρόγραμμα Geogebra

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ  ΜΑΛΙΩΝ     Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗ

Επιμέλεια-Επεξεργασία: Φεργαδιώτης Αθανάσιος

Πρόγραμμα Geogebra

Το πρόγραμμα GeoGebra είναι είναι μια  ελεύθερη  εφαρμογή μαθηματικών  με δυναμικό τρόπο για τα σχολεία , που ενσωματώνει  Γεωμετρία, Άλγεβρα και Λογισμό. Είναι ένα δυναμικό λογισμικό Μαθηματικών  για τα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Από τη μια μεριά το πρόγραμμα GeoGebra είναι ένα δυναμικό σύστημα Γεωμετρίας. Μπορείς να κάνεις κατασκευές με σημεία, διανύσματα, τμήματα, ευθείες, κωνικές τομές καθώς και συναρτήσεις ,και εν συνεχεία να τα αλλάζετε με δυναμικό τρόπο.

Από την άλλη , οι εξισώσεις και οι συντεταγμένες μπορούν να εισαχθούν άμεσα. Κατά συνέπεια, το πρόγραμμα GeoGebra  έχει τη δυνατότητα να εξετάσει τις μεταβλητές για τους αριθμούς, τα διανύσματα και τα σημεία, βρίσκει τις παραγώγους και τα ολοκληρώματα των συναρτήσεων και προσφέρει πολλές  εντολές όπως τη ρίζα ή την άκρα τιμή.

Εκτός αυτών ,υπάρχουν έτοιμες (ενσωματωμένες) εντολές , οι οποίες βοηθούν τον διδάσκοντα να κατασκευάσει εφαρμογές , τις οποίες θα χρησιμοποιήσει στην τάξη για κατανόηση εννοιών, θεωρημάτων και προβλημάτων.

Υπάρχουν δύο  απόψεις  χαρακτηριστικές του  GeoGebra:  Μια έκφραση στο παράθυρο άλγεβρας αντιστοιχεί σε ένα αντικείμενο στο παράθυρο γεωμετρίας και αντίστροφα. Έτσι , μπορείτε να εργάζεστε στο παράθυρο γεωμετρίας και συγχρόνως να βλέπετε και τις αντίστοιχες μαθηματικές σχέσεις στο παράθυρο άλγεβρας. Μπορείτε ακόμα, να αλλάζετε τις μαθηματικές σχέσεις από το παράθυρο της άλγεβρας.Οι σχέσεις αυτές κωδικοποιούνται αυτόματα στο παράθυρο γεωμετρίας

H  μετάφραση του προγράμματος στην Ελληνική γλώσσα έγινε από την εξής ομάδα εργασίας:

Φεργαδιώτης Αθανάσιος (Ελλάδα)
Μαυρογιάννης Σπύρος (Ελλάδα)