Αρχική arrow ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ –ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΩΝ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙAΑΣ

Στο πλαίσιο Πράξης «Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση και Εφαρμογή των ΤΠΕ στη Διδακτική Πράξη» του Ε.Π. «Εκπαίδευση και δια βίου μάθηση», ΕΣΠΑ 2007-2013, που υλοποιείται με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και του Ελληνικού Δημοσίου, πρόκειται να υλοποιηθούν προγράμματα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών σχετικά με την εκπαιδευτική αξιοποίηση διαδραστικών συστημάτων διδασκαλίας.

Τα προγράμματα αυτά, τα οποία προβλέπεται να υλοποιηθούν το διάστημα Φεβρουαρίου - Μαρτίου 2012, έχουν στόχο να συμβάλουν στην αξιοποίηση των διαδραστικών συστημάτων διδασκαλίας που εγκαθίστανται στα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα Π78 - «Πρόγραμμα πιλοτικής εισαγωγής Διαδραστικών συστημάτων και συναφούς εξοπλισμού στην τάξη για μία ψηφιακά υποστηριζόμενη διδασκαλία». Για το σκοπό αυτό, προβλέπεται η συμμετοχή στην παραπάνω επιμόρφωση, κατ' αρχάς, ενός εκπαιδευτικού που υποδεικνύεται από καθένα από τα σχολεία αυτά, ο οποίος στη συνέχεια θα λειτουργήσει μέσα στο σχολείο του ως «πολλαπλασιαστής» των γνώσεων και δεξιοτήτων που θα αποκτήσει, για τους συναδέλφους του εκπαιδευτικούς.

Αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με την υλοποίηση της επιμόρφωσης και το χρονοδιάγραμμα των προπαρασκευαστικών ενεργειών (πχ. Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ΚΣΕ για την υλοποίηση προγραμμάτων, υποβολή προγραμμάτων, αιτήσεων επιμόρφωσης κ.α.) περιλαμβάνονται στο ενημερωτικό σημείωμα που είναι διαθέσιμο εδώ.

Τέλος, καλούνται οι ενδιαφερόμενοι (επιμορφωτές, ΚΣΕ, εκπαιδευτικοί - «πολλαπλασιαστές» και σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα Π78) να επισκέπτονται τον υποστηρικτικό κόμβο του έργου «Πύλη Ενημέρωσης και Συνεργασίας Β΄ Επιπέδου», στην ηλεκτρονική διεύθυνση

ώστε να παρακολουθούν τις σχετικές ανακοινώσεις και προσκλήσεις που δημοσιεύονται εκεί ή/και να υποβάλλουν τυχόν ερωτήματα ηλεκτρονικά στην υπηρεσία "Help Desk" της Πράξης (επιλογή «Υποστηρικτικές δομές -> "Help Desk").