Αρχική arrow ΝΕΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ Β’ ΕΠΙΠΕΔΟΥ – ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

ΝΕΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ Β’ ΕΠΙΠΕΔΟΥ – ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

Εντός του Νοεμβρίου 2012, θα ξεκινήσει η νέα - τέταρτη - περίοδος επιμόρφωσης Β' επιπέδου, στο πλαίσιο της Πράξης «Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση και εφαρμογή των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη» του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ (2007-2013), που υλοποιείται με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και του Ελληνικού Δημοσίου.

Τα προγράμματα περιλαμβάνουν 96 διδακτικές ώρες και διεξάγονται σε Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης, σε όλους τους νομούς της χώρας.

Μέχρι τώρα, σε προηγούμενες επιμορφωτικές περιόδους, έχουν συμμετάσχει περίπου 15.000 εκπαιδευτικοί.

Στα προγράμματα επιμόρφωσης Β' επιπέδου μπορούν να συμμετάσχουν μόνιμοι εκπαιδευτικοί καθώς και αναπληρωτές των κλάδων ΠΕ02 (Φιλόλογοι), ΠΕ03 (Μαθηματικοί), ΠΕ04 (Φυσικές Επιστήμες), ΠΕ70 (Δάσκαλοι) και ΠΕ60 (Νηπιαγωγοί), με την προϋπόθεση ότι έχουν πιστοποιηθεί στις βασικές δεξιότητες ΤΠΕ (Α' επίπεδο). Σε αυτή την επιμορφωτική περίοδο μπορούν επίσης να συμμετάσχουν εκπαιδευτικοί των κλάδων ΠΕ19-20 (Πληροφορικής). Δικαίωμα συμμετοχής έχουν και εκπαιδευτικοί «συναφών» κλάδων, δηλαδή εκπαιδευτικοί που κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά διδάσκουν μαθήματα των παραπάνω κλάδων, ως πρώτη ή δεύτερη ανάθεση.

Σύμφωνα με τον προγραμματισμό ενεργειών της Πράξης για την 4η περίοδο επιμόρφωσης,  προβλέπονται τα παρακάτω έως την έναρξη των μαθημάτων στα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης (ΚΣΕ):

• Εντός της τρέχουσας εβδομάδας, δημοσίευση Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος προς τα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης (ΚΣΕ) Β' επιπέδου για την υλοποίηση προγραμμάτων επιμόρφωσης Β' επιπέδου στο πλαίσιο της επικείμενης τέταρτης περιόδου και υποβολή αιτήσεων ΚΣΕ μέχρι τις αρχές Οκτωβρίου 2012.
  • Εντός του πρώτου δεκαπενθήμερου του Οκτωβρίου 2012, επιλογή (μέσα από διαδικασία κλήρωσης), ικανού αριθμού ΚΣΕ που θα υλοποιήσουν τον προβλεπόμενο αριθμό προγραμμάτων επιμόρφωσης ανά κλάδο και διεύθυνση εκπαίδευσης και υποβολή προγραμμάτων από τα ΚΣΕ που κληρώθηκαν να υλοποιήσουν προγράμματα κατά τη 4η περίοδο επιμόρφωσης.
  • Εντός του δεύτερου δεκαπενθήμερου του Οκτωβρίου, έναρξη υποβολής αιτήσεων εκπαιδευτικών για συμμετοχή στα προγράμματα επιμόρφωσης Β' επιπέδου.
  • Εντός του πρώτου δεκαπενθήμερου του Νοεμβρίου 2012, ολοκλήρωση της διαδικασίας υποβολής αιτήσεων και κατανομής των εκπαιδευτικών στα προγράμματα επιμόρφωσης, ανακοίνωση αποτελεσμάτων (ηλεκτρονικά μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος της Πράξης) και εγγραφές.
  • Τα μαθήματα αναμένεται να ξεκινήσουν στα μέσα Νοεμβρίου 2012.

Για άμεση ενημέρωση σχετικά με τα παραπάνω και τις ακριβείς ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων, οι οποίες γίνονται ηλεκτρονικά μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος της Πράξης,  κλπ., καθώς και άλλες λεπτομέρειες σχετικά με τη διεξαγωγή των προγραμμάτων, οι ενδιαφερόμενοι (υποψήφιοι επιμορφούμενοι εκπαιδευτικοί, επιμορφωτές Β' επιπέδου, ΚΣΕ κ.α.) παρακαλούνται να επισκέπτονται τον υποστηρικτικό κόμβο του έργου «Πύλη Ενημέρωσης και Συνεργασίας Β' Επιπέδου», στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

ώστε να παρακολουθούν τις ανακοινώσεις που δημοσιεύονται εκεί και να υποβάλουν τυχόν ερωτήματα στο ηλεκτρονικό help desk της Πράξης.