Αρχική arrow Μανιτάρια στην πόλη

Μανιτάρια στην πόλη

H Ταινία «Μανιτάρια στην πόλη» δημιουργήθηκε από μαθητές και εκπαιδευτικούς του ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΧΑΛΚΙΔΑΣ, στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος το Σχολικό Έτος 2013-’14.

Το σενάριο της ταινίας είναι βασισμένο στο μυθιστόρημα «Μαρκοβάλντο ή Οι εποχές στην πόλη» του Ίταλο Καλβίνο που εκδόθηκε το 1969 στο Τορίνο της Ιταλίας.
Το βιβλίο αποτελείται από είκοσι αστείες ιστορίες με κοινό πρωταγωνιστή το Μαρκοβάλντο. Μία από αυτές τις ιστορίες είναι τα ¨Μανιτάρια στην πόλη» η οποία συμπεριλαμβάνεται στο Σχολικό βιβλίο των Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α΄ Γυμνασίου, στην ενότητα  Ο άνθρωπος και η φύση • Πόλη – Ύπαιθρος (δείτε το σχετικό σύνδεσμο στα Διαδραστικά Βιβλία του Ψηφιακού Σχολείου)

Στο Ιστολόγιο μας » Κόντρα στο Ρέμα» έχετε την δυνατότητα να δείτε την ταινία σε έγχρωμη και ασπρόμαυρη έκδοση.