ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ&ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 11ΗΣ ΑΓ.ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Εκτύπωση E-mail
Γράφει Γραφείο τύπου
Κυριακή, 04 Μάρτιος 2007
                                    ¶ΞΙΖΕ ΤΗ ΝΙΚΗ Ο ΦΙΛΥΡΙΑΚΟΣ
  ΕΧΑΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΗ                      ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΒΟΛΟ 2004 ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Την Κυριακή το μεσημέρι διεξήχθη στο Ποζατσίδειο Αθλητικό Κέντρο  το ματς Φιλυριακός – Βόλος 2004 για την 11η αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Γυναικών Ποδοσφαίρου. Το τελικό 0-0 δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα και αδικεί τον Φιλυριακό που είχε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει ένα τέρμα.
 Στο φιλμ του αγώνα το πρώτο καλό σουτ ήρθε στο 3ο λεπτό από την Χατζηγιαννίδου το οποίο και πέρασε άουτ. Στο 14΄ και στο 21΄ είχαμε δύο αμφισβητούμενες φάσεις στα όρια της μεγάλης περιοχής του Βόλου όταν σε αντίστοιχα σουτ παικτριών του Φιλυριακού οι αμυνόμενες ποδοσφαιρίστριες των φιλοξενουμένων απέκρουσαν με το χέρι. Σ’ αυτές  τις φάσεις θα μπορούσαν να δοθούν φάουλ και μάλιστα σε πολύ επικίνδυνη θέση αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε.
 Στο 23ο και στο 31ο λεπτό είχαμε δύο φάσεις καρμπόν από πλευράς Φιλυριακού. Στην πρώτη περίπτωση από εκτέλεση φάουλ της Μάινου η τερματοφύλακας του Βόλου απέκρουσε ασταθώς την μπάλα και στο « ριμπάουντ » η Νιτσοπούλου πλάσαρε στην μικρή περιοχή και η Μαρασίδη έδιωξε σε κόρνερ σε μια μεγάλη ευκαιρία. Η Χατζηγιαννίδου εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την γραμμή της εστίας και από τα πόδια των παικτριών του Φιλυριακού και πέρασε άουτ. Κάτι ανάλογο έγινε 8 λεπτά μετά όταν σέντρα – ξυράφι της Χατζηγιαννίδου από αριστερά πέρασε πάλι παράλληλα από την γραμμή της αντίπαλης εστίας και από τα πόδια της Βασιλείου που για πολύ λίγο δεν πρόλαβε να την στείλει στα δίχτυα. Στο 35ο λεπτό η Κάτη πρόλαβε την μπάλα στη γραμμή της εστίας του Φιλυριακού αποτρέποντας την παραβίαση της εστίας της φλωρινιώτικης ομάδας. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ένα σουτ της Χατζηγιαννίδου που βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Βόλου. Η υπεροχή του Φιλυριακού ήταν εμφανής στον αγωνιστικό χώρο.
 Στο δεύτερο μέρος ο Φιλυριακός είχε μία μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν σε διπλή προσπάθεια της Βασιλείου Βασιλικής το δεύτερο σουτ κατέληξε στο δοκάρι. Ο Φιλυριακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 72΄ δημιουργήθηκε επικίνδυνη φάση στα καρέ του Βόλου από προσπάθεια της Νιτσοπούλου που προσπάθησε να πλασάρει και δημιούργησε σύγχυση στην αμυντική γραμμή της θεσσαλικής ομάδας. Ακολούθως η ομάδα του Βόλου έχασε τετατέτ με την Ραντζέλοβιτς το πλασέ της οποίας πέρασε άουτ. Οι παίκτριες του Δημήτρη Ποζατσίδη συνέχισαν να πιέζουν την φιλοξενούμενη ομάδα και στο 82ο λεπτό έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία όταν το ψηλοκρεμαστό σουτ της Βασιλείου Βασιλικής από τα δεξιά πέρασε ξυστά άουτ από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Μαρασίδη. Αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα θα μιλούσαμε για ένα πολύ όμορφο γκολ. Με αυτή την φάση στην ουσία ολοκληρώθηκε το παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που θα είχε άλλη εξέλιξη αν κάποια από τις ευκαιρίες της πράσινης-πορτοκαλί αρμάδας γινόταν γκολ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:

ΦΙΛΥΡΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Ποζατσίδης): Χαραλαμπίδου Ελ., Μπασδάρη, Κάτη, Βράγκου Ε. (81΄ Τορλαχίδου), Χαραλαμπίδου Ερ., Βασιλείου Ε., Μάϊνου, Βασιλείου Β., Λυπίτκα, Χατζηγιαννίδου, Νιτσοπούλου

ΒΟΛΟΣ 2004 (Θωμάς Μακρής): Μαρασίδη, Ζαμπάκα, Ντάφου, Παπαδοπούλου Δ., Μπαλαμούτη, Τσιρδάνη, Δημητριάδη (89΄ Λαβδογιάννη), Παπαδοπούλου Μ., Ραντζέλοβιτς, Κουσκούνη, Κουλοχέρη

Διαιτητικό τρίο: Τσαφκόπουλος, Σωτηριάδης, Παπαμιχαήλ (ΣΔΠ Φλώρινας)

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ
*Στη διάρκεια του αγώνα οι παίκτριες του Βόλου 2004 προέβησαν σε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα κατά των παικτριών του Φιλυριακού.
**Την εβδομάδα που πέρασε η παίκτρια του Φιλυριακού Ναταλία Χατζηγιαννίδου συμμετείχε σε αγώνες της Εθνικής ομάδας κόντρα στην Ρουμανία. Μάλιστα συμμετείχε κανoνικά στα δύο παιχνίδια Τετάρτη και Παρασκευή σκοράροντας στο πρώτο ματς. Είναι όμως απορίας άξιο πως προγραμματίστηκαν αγώνες της Εθνικής και μάλιστα 2 σε διάστημα τριών ημερών παραμονές αγωνιστικής του πρωταθλήματος…

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΟΚ
 Η επόμενη αγωνιστική (12η) φέρνει τον Φιλυριακό στη Θεσσαλονίκη όπου και θα αντιμετωπίσει την ομάδα του ΠΑΟΚ. Είναι το προτελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος για τον Φιλυριακό και το τελευταίο εκτός έδρας ματς.