Το Εργαστήριο Πληροφορικής

Εργαστήριο

Εργαστήριο ΦΕ

Το εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου μας διαθέτει 12 Σταθμούς Εργασίας και έναν διακομιστή δικτύου.

Εξοπλίστηκε για πρώτη φορά 1999 με την κατασκευή του κτηρίου αλλά από την αρχική εγκατάσταση έχουν παραμείνει μόνο λίγες οθόνες αφού σταδιακά αντικαταστάθηκαν οι παλιοί μη λειτουργικοί υπολογιστές με πιο σύγχρονους.

Στον εξοπλισμό του εργαστηρίου ανήκουν επίσης ένας εκτυπωτής λέιζερ (laser), ένας βιντεοπροβολέας (video projector) και ένας διαδραστικός πίνακας τελευταίας τεχνολογίας.

Όλοι οι παραπάνω υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι σε τοπικό δίκτυο (LAN) και έχουν πρόσβαση στο Internet με γρήγορη σύνδεση οπτικής ίνας.

Μέσω την δικτυακής υποδομής του εργαστηρίου έχουν πρόσβαση στο Internet και τα υπόλοιπα γραφεία του σχολείου όπως του διευθυντή, της γραμματείας, το γραφείο των καθηγητών αλλά και το Access Point που προσφέρει ασύρματη σύνδεση (WiFi) σε μεγάλο μέρος του σχολικού συγκροτήματος.

Το εργαστήριο εκτός από το μάθημα της πληροφορικής χρησιμοποιείται και από καθηγητές άλλων ειδικοτήτων κατόπιν συνεννόησης καθώς και για τις ερευνητικές εργασίες (Project) των μαθητών. Ακόμα διατίθεται εκτός ωρών λειτουργίας του σχολείου για προγράμματα επιμόρφωσης διαφόρων φορέων.

Ώρες

Ώρες εργαστηρίου: