ΣΧΟΛΙΚΟ  ΕΤΟΣ       2005 - 2006

Στίχοι Τραγουδιού: Λίνα Νικολακοπούλου

Μουσική Διδασκαλία: Νίκος Πλιός

ΤΟ ΕΡΓΟ

"Το Σκλαβί" είναι μια σύνθετη παράσταση, με συνεχείς εναλλαγές ατμόσφαιρας και χώρων, η οποία μας μεταφέρει από παλάτια, όπου όλοι μιλούν ψιθυριστά, σε θορυβώδη καπηλειά, από έρημους τόπους σε δρόμους πολυσύχναστους ή σε μαγεμένα δένδρα όπου κατοικούν δράκοι.

Οι μαθητές - ηθοποιοί περνούν συνεχώς από την αφήγηση στην ερμηνεία των ρόλων και το αντίστροφο. Αλλάζοντας κοστούμια γίνονται βασιλιάδες και βασίλισσες, άρχοντες και ζητιάνοι, δάσκαλοι και σκλάβοι, πρόσφυγες, ταβερνιάρηδες, αυλικοί, στρατιώτες ή και φοβεροί πολέμαρχοι.

Ένα γοητευτικό παραμύθι της Σύμης των Δωδεκανήσων ήταν η αφετηρία, για να γράψει η Ξένια Καλογεροπούλου "Το Σκλαβί", το οποίο, όπως λέει και η ίδια, δεν είναι ένα παιδικό έργο. Είναι ένα έργο "ακόμη και για παιδιά".

«Αργά, η αγάπη τρυπώνει, λαβώνει σαν σπαθί.

Γοργά, κυλάει στο αίμα, στο βλέμμα, στο φιλί.

Τι κι αν φορείς πουκάμισο, που ως το λαιμό κουμπώνει,

απ' τα κουμπάκια ανάμεσα ο έρωτας τρυπώνει»

Η εξέλιξη του έργου είναι μυθιστορηματική, ενώ ο χώρος και ο χρόνος αδιευκρίνιστοι. Τοποθετείται σε μια εποχή, όπου «οι άλλες χώρες ήταν ακόμη μακρινές, που τα βιβλία τα 'γραφαν με το χέρι και που οι μέρες δεν περνούσαν τόσο γρήγορα».

Δύο παιδιά γεννιούνται από τον ίδιο πατέρα, ο οποίος είναι ο βασιλιάς του κράτους. Το ένα παιδί είναι νόμιμος διάδοχος, ο γιος της βασίλισσας, το άλλο είναι νόθο, το παιδί μιας σκλάβας. Δύο παιδιά που μεγαλώνουν μαζί αγαπημένα και ωστόσο τα χωρίζει έντονη κοινωνική διαφορά.

Κάποια στιγμή το βασιλόπουλο και το σκλαβί βλέπουν τη ζωγραφιά μιας βασιλοπούλας, που κρατάει ένα γαλάζιο ρόδο, την ερωτεύονται και γίνονται αντίζηλοι, χωρίς ωστόσο ποτέ να συγκρουστούν. Το βασιλόπουλο, τότε, ξεκινάει να τη βρει στα πέρατα του κόσμου.

Στο ταξίδι, που είναι μακρύ και επικίνδυνο, τον συνοδεύει ο αδερφός του, το σκλαβί, που δημιουργεί ασφαλείς συνθήκες για το βασιλόπουλο. Όταν φτάνουν στον προορισμό τους, το βασιλόπουλο διστάζει να συναντήσει τη βασιλοπούλα. Το σκλαβί βρίσκει τον τρόπο και παρουσιάζεται μπροστά της, με αποτέλεσμα η βασιλοπούλα να ερωτευτεί το σκλαβί, που για χάρη του αδελφού του ποτέ δε θα παραδεχτεί πως την αγάπησε. Τελικά, μέσα από περιπέτειες, όπως ταιριάζει στα παραμύθια …

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ  ΑΠΟ  ΤΗΝ  ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ