4. Αναγνώρισε αν οι λέξεις ή οι φράσεις του κειμένου που δίνονται είναι επιρρηματικοί προσδιορισμοί. Αν ναι, ποιο είναι το είδος τους;

Πάτησε το βελάκι που υπάρχει στα δεξιά κάθε κενού και επέλεξε ό,τι ταιριάζει από τη λίστα.

Μόλις εισάγεις όλες τις απαντήσεις σου, κάνε κλικ στο κουμπί "Έλεγχος".

Όλο το χρόνο οργάνωνε το σχολείο μου αυτή την εκδρομή στον Παρνασσό, ώσπου έφτασε επιτέλους η μέρα της αναχώρησης. Είχα ετοιμάσει τα πράγματά μου από το προηγούμενο βράδυ. Έβαλα τα τελευταία ρούχα στη βαλίτσα μου και περιμένοντας πότε θα φανεί το σχολικό, έκανα διάφορες σκέψεις για το ταξίδι. Το κρύο θα είναι τσουχτερό. Ευτυχώς το έχω φροντίσει. Έχω πάρει μαζί μου χοντρά πουλόβερ, γάντια και κασκόλ. Η τσάντα μου είναι τόσο βαριά, που δύσκολα μπορώ να την κουβαλήσω μόνη μου. Αχ! Από δω και στο εξής δε θα παίρνω στα ταξίδια μου τόσα πολλά πράγματα. Αυτό θα κάνω και του χρόνου που θα πάω στη Ντίσνεϋλαντ.
το χρόνο ()
ώσπου έφτασε επιτέλους η μέρα της αναχώρησης ()
από το .... βράδυ ()
τα τελευταία ρούχα ()