6ο Γυμνάσιο Πετρούπολης

Το σχολείο μας

Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 1989 και βρίσκεται στην Πετρούπολη, ένα προάστιο της δυτικής Αθήνας. Έχει 340 μαθητές και 34 καθηγητές. Μεταξύ άλλων θεμάτων, οι μαθητές μας διδάσκονται τα αγγλικά ως την πρώτη ξένη γλώσσα και μπορούν να επιλέξουν τη γαλλική ή τη γερμανική ως δεύτερη. Έχουμε συμμετάσχει σε έργα eTwinning από το 2014 και το σχολείο μας έχει βραβευτεί με τέσσερις ετικέτες ποιότητας eTwinning και μία ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας. Έχει επίσης λάβει ετικέτα ποιότητας καλών πρακτικών για την ψηφιακή εκπαίδευση από το Υπουργείο Παιδείας της Ελλάδας. Για το επόμενο έτος (2018-2019) συμμετέχουμε σε ένα πρόγραμμα Erasmus + KA1: “Το σχολείο είναι εν…τάξει”.
Επίσης, πραγματοποιούμε πολιτιστικά και περιβαλλοντικά προγράμματα, προγράμματα φιλαναγνωσίας, καθώς και κάθε χρόνο οργανώνουμε δράσεις σχετικές με τον εθελοντισμό, την ενεργό συμμετοχή του πολίτη, την επαγγελματική συμβουλευτική, τον εκφοβισμό και άλλες δραστηριότητες.
Μέσα από όλες αυτές τις δραστηριότητες, οι μαθητές μας διευρύνουν τους ορίζοντες της μαθησιακής τους διαδικασίας, εξοικειώνονται με άλλους πολιτισμούς, ασκούν ξένες γλώσσες, καλλιεργούν δεξιότητες και ανακαλύπτουν εναλλακτικούς τρόπους επικοινωνίας και κοινωνικοποίησης.