Αρχική σελίδα Δημοτικό Έκτη Δημοτικού Πληροφορική Τα ιστολόγια στη διδακτική διαδικασία

Τα ιστολόγια στη διδακτική διαδικασία

Τα ιστολόγια είναι εργαλεία που βοηθούν στη διδακτική διαδικασία, γιατί πολλαπλασιάζουν τα κίνητρα των μαθητών για συμμετοχή στην εκπαιδευτικη διαδικασία. Τα ιστολογία αποτελούν ένα περιβάλλον στο οποίο οι μαθητές μπορούν να γίνουν ενεργοί μέτοχοι στην παραγωγή και ανάρτηση περιεχομένου, να εκφραστούν μέσω το γραπτού λόγου, να συνεργαστούν και να αλληλεπιδράσουν μέσα από την κατάθεση σχολίων, επιχειρημάτων, θέσεων και αντιθέσεων οικοδομώντας με αυτό τον τρόπο τη γνώση.Ταυτόχρονα, η διαμοίραση του ψηφιακού περιεχομένου και η ενθάρρυνση της συζήτησης και του δημοσίου διαλόγου παράλληλα με την ανάπτυξη πληροφορικών δεξιοτήτων προάγει την ανάπτυξη συλλογικής και κοινωνικής δράσης.

Εορτολόγιο