ΓΙΩΡΓΟΣ  ΤΣΑΚΝΑΚΗΣ ΠΕ70

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟΛΟΓΙΣΜΙΚΟΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΧΡΗΣΙΜΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙΔΙΑΦΟΡΑ

Σας καλωσορίζω στην προσωπική μου ιστοσελίδα.

Σκοπός της είναι να φανεί χρήσιμο εργαλείο τόσο για εκπαιδευτικούς όσο και για μαθητές. Όπως θα διαπιστώσετε η ιστοσελίδα περιέχει πληροφορίες για όλα τα σχολικά βιβλία του δημοτικού καθώς και εκπαιδευτικό υλικό για online ασκήσεις με τη χρήση του λογισμικού γενικής χρήσης Hot Potatoes. Επίσης εδώ θα βρείτε εκπαιδευτικά λογισμικά από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για εύκολη χρήση τόσο από μαθητές όσο και από εκπαιδευτικούς με την ενσωμάτωσή τους στην καθημερινή διδασκαλία. Στη γωνιά της φιλαναγνωσίας ο μικρός μαθητής θα ξεκινήσει το ταξίδι του στη μαγική χώρα των βιβλίων. Επίσης προσφέρονται ατελείωτες ώρες διασκέδασης μέσα από τα εκπαιδευτικά παιχνίδια.

Θα εκτιμούσα τις παρατηρήσεις και τα σχόλιά σας σχετικά με τη λειτουργικότητά της και στείλτε μου τις όποιες προτάσεις έχετε στο email : giorgiotsaknakis@gmail.com

Σας ευχαριστώ που επισκεφτήκατε το δικτυακό μου τόπο.

Γεώργιος Τσακνάκης,

Εκπαιδευτικός ΠΕ 70

Στον Δάσκαλο
Του Κωστή Παλαμά

Σμίλεψε πάλι, δάσκαλε, ψυχές!
Κι ότι σ’ απόμεινε ακόμη στη ζωή σου,
Μην τ’ αρνηθείς! Θυσίασέ το ως τη στερνή πνοή σου!
Χτίσ’ το παλάτι, δάσκαλε σοφέ!

Κι αν λίγη δύναμη μεσ’ το κορμί σου μένει,
Μην κουρασθείς. Είν’ η ψυχή σου ατσαλωμένη.
Θέμελα βάλε τώρα πιο βαθειά,
Ο πόλεμος να μη μπορεί να τα γκρεμίσει.

Σκάψε βαθειά. Τι κι’ αν πολλοί σ’ έχουνε λησμονήσει;
Θα θυμηθούνε κάποτε κι αυτοί
Τα βάρη που κρατάς σαν Άτλαντας στην πλάτη,
Υπομονή! Χτίζε, σοφέ, της κοινωνίας το παλάτι!

Η ιστοσελίδα φιλοξενείται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και κατασκευάστηκε για εκπαιδευτικούς σκοπούς με το λογισμικό Microsoft Front Page

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"