Το εκπαιδευτικό σενάριο "Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης" (Οδηγίες σελ. 150-160) έχει προταθεί από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, προκειμένου οι μαθητές της Δ' τάξης να εξοικειωθούν με βασικές λειτουργίες του λογισμικού παρουσιάσεων και να αναπτύξουν τεχνικές και γνωστικές ικανότητες. Πρόκειται για ένα διαθεματικό σενάριο που διαπραγματεύεται τα Μ.Μ.Ε. μέσα από την υλοποίηση μιας συνεργατικής δραστηριότητας και την ανάπτυξη σχετικής παρουσίασης. Σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών για το αντικείμενο των Τ.Π.Ε. στα Ε.Α.Ε.Π. δημοτικά σχολεία, το σενάριο εντάσσεται στην ενότητα "Δημιουργώ και εκφράζομαι με πολυμέσα και παρουσιάσεις" του άξονα "Γνωρίζω, δημιουργώ και εκφράζομαι με τις ΤΠΕ".

Το υλικό που χρησιμοποιείται από τους μαθητές για τη δημιουργία των σχετικών παρουσιάσεων μπορεί να αντληθεί από το Διαδίκτυο, μέσα από επιλεγμένους δικτυακούς τόπους και μηχανές αναζήτησης. Κατ' αυτό τον τρόπο το σενάριο μπορεί να ενταχθεί και στην ενότητα "Γνωρίζω το Διαδίκτυο" του άξονα "Επικοινωνώ και συνεργάζομαι με ΤΠΕ", εφόσον όμως έχει προηγηθεί σχετική εισαγωγή στη συγκεκριμένη ενότητα.