Η δραστηριότητα "Το σώμα μου" αποτελεί τμήμα του ομότιτλου εκπαιδευτικού σεναρίου (Οδηγίες σελ. 144-149) που έχει προταθεί από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, προκειμένου οι μαθητές της Δ' τάξης να αναπτύξουν τεχνικές δεξιότητες στη χρήση λογισμικού εννοιολογικής χαρτογράφησης και ικανότητες αποκρυπτογράφησης και δόμησης γνώσεων και ιδεών. Πρόκειται για μία ωριαία διδακτικά δραστηριότητα που συνδέεται διαθεματικά με το μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος και στην οποία οι μαθητές καλούνται να συμπληρώσουν έναν ήδη δομημένο εννοιολογικό χάρτη, διακρίνοντας τα στοιχεία του σώματός τους και τους συσχετισμούς μεταξύ τους. Όσο αφορά το Πρόγραμμα Σπουδών για το αντικείμενο των Τ.Π.Ε. στα Ε.Α.Ε.Π. δημοτικά σχολεία, το σενάριο εντάσσεται στην ενότητα "Μοντελοποιώ με εννοιολογικούς χάρτες" του άξονα "Διερευνώ, ανακαλύπτω και λύνω προβλήματα με ΤΠΕ".

Αρχείο εννοιολογικού χάρτη