Το εκπαιδευτικό σενάριο "Μετατροπή νομισμάτων και πραγματοποίηση υπολογισμών με Υπολογιστικά Φύλλα" (Οδηγίες σελ. 176-181) έχει προταθεί από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, με στόχο οι μαθητές της Ε' τάξης να μορφοποιήσουν κατάλληλα ένα φύλλο εργασίας με τη μορφή πίνακα, να επεξεργαστούν διάφορα ποσά που αντιστοιχούν σε διαφορετικά νομίσματα και να τα μετατρέψουν στο νόμισμα του ευρώ. Ακολούθως, πραγματοποιούν βασικές πράξεις (μέσος όρος, πρόσθεση, μικρότερο, μεγαλύτερο) με αυτά τα ποσά και δημιουργούν στο τέλος γραφήματα πίτας και ραβδογράμματα. Όσο αφορά το Πρόγραμμα Σπουδών για το αντικείμενο των Τ.Π.Ε. στα Ε.Α.Ε.Π. δημοτικά σχολεία, το σενάριο εντάσσεται στην ενότητα "Λύνω προβλήματα με Υπολογιστικά Φύλλα" του άξονα "Διερευνώ, ανακαλύπτω και λύνω προβλήματα με ΤΠΕ".

Αρχείο υπολογιστικού φύλλου

Το quiz του Διαδικτύου