Οι δραστηριότητες που παρατίθενται στο τέλος έχουν ως βασικό στόχο την εισαγωγή των μαθητών της Ε' και ΣΤ' τάξης στην εκπαιδευτική ρομποτική. Η κατασκευή των ρομποτικών συστημάτων πραγματοποιείται με το πακέτο Lego WeDo που θεωρείται το πλέον κατάλληλο για τις εν λόγω ηλικίες. Οι μαθητές αφού έρθουν πρώτα σε γνωριμία με τα συστατικά του πακέτου (κινητήρας, αισθητήρες απόστασης και κλίσης, εξαρτήματα - άξονες, γρανάζια, τροχαλίες κ.λπ.) καλούνται στη συνέχεια να οικοδομήσουν συνεργατικά ειδικά σχεδιασμένα ρομποτικά συστήματα βήμα προς βήμα. Ακολούθως, δημιουργούν σενάρια στο προγραμματιστικό περιβάλλον του Scratch με στόχο την κατανόηση της λειτουργίας των μοντέλων και της αλληλεπίδρασής τους με στοιχεία του Scratch. Η υλοποίηση των δραστηριοτήτων, όσο αφορά το Πρόγραμμα Σπουδών για το αντικείμενο των Τ.Π.Ε. στα Ε.Α.Ε.Π. δημοτικά σχολεία, εντάσσεται στις ενότητες "Προγραμματίζω τον υπολογιστή" και "Υλοποιώ σχέδια έρευνας" του άξονα "Διερευνώ, ανακαλύπτω και λύνω προβλήματα με ΤΠΕ".

Φύλλα εργασίας

Άλλα ρομποτικά μοντέλα με οδηγίες για την κατασκευή τους:

(Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Φλώρινας)

Υπολογισμός Μισθοδοσίας Εκπαιδευτικών (από 01/01/2023)

(του Β. Χουλιάρα)

Τηλεφωνικός Κατάλογος Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.