Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020

Τρίτη 23 Ιουνίου 2020

Επείγον! Ενημέρωση για τα σχολικά βιβλία της Γ' τάξης.

Σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι μαθητές της Γ' τάξης θα πρέπει να επιστρέψουν πριν τη λήξη της σχολικής χρονιάς, τα βιβλία των εικαστικών, της μουσικής και της φυσικής αγωγής (γυμναστικής) σε καλή κατάσταση.

Επίσης, θα πρέπει οι μαθητές να διατηρήσουν τα βιβλία τους (της Γ' τάξης) για να τα αξιοποιήσουν ξανά με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2020-2021 (στην Δ' τάξη).

Δευτέρα 22 Ιουνίου 2020

Τελευταίες ημέρες σχολικού έτους

Έχουμε μπει ήδη στην τελευταία εβδομάδα μαθημάτων για το "περίεργο" σχολικό έτος 2019-2020.

Την Πέμπτη 25/6/2020 -για το Α΄ υποτμήμα- και την Παρασκευή 26/6/2020 -για το Β' Υποτμήμα του Γ'2- θα δοθούν σε κλειστό φάκελο η βαθμολογία του Γ' τριμήνου και οι τίτλοι προόδου των μαθητών.

Ακόμη, υπενθυμίζουμε σε εσάς που δεν το έχετε ήδη κάνει, να κατεβάστε το Ατοµικό ∆ελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ), που είναι απαραίτητο για συμμετοχή στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής (Γυμναστικής), σε αθλητικές και άλλες δραστηριότητες του σχολείου. Αφού συμπληρωθεί από τον ιατρό, το επιστρέφετε στο Σχολείο και αντίγραφό του φυλάσσεται στο Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού.

Τετάρτη 10 Ιουνίου 2020

Βαθμολογία Β' τριμήνου

Μπείτε στη σελίδα μας στην e-me για να ενημερωθείτε για τους ελέγχους προόδου του Β' τριμήνου.

Δευτέρα 8 Ιουνίου 2020

Απεργία 9/6/2020

Ενημερωθείτε για την απεργία που είναι προγραμματισμένη για αύριο Τρίτη 9/6/2020, στην κυψέλη μας στην e-me

Παρασκευή 29 Μαΐου 2020

Επαναλειτουργία σχολείου

Αγαπητοί γονείς,
      Μετά την άρση των έκτακτων μέτρων λόγω των συνθηκών που επικρατούν στην χώρα μας, τα σχολεία ανοίγουν τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020. Γίνεται κατανοητό ότι οι συνθήκες στο χώρο του σχολείου και για την ασφάλεια όλων μας θα είναι διαφορετικές από αυτές που είχαμε συνηθίσει μέχρι τώρα. Η βοήθεια όλων εμάς που εμπλεκόμαστε στην εκπαιδευτική διαδικασία και η συμμόρφωση με τους κανόνες που επιβάλλονται από τους ειδικούς είναι υποχρέωσή μας για την ομαλή και ασφαλή επαναλειτουργία των σχολείων.
      Στο πλαίσιο αυτό οι είσοδοι του σχολείου θα ανοίγουν αυστηρά στις 08:00, κι όχι νωρίτερα, και θα παραμένουν ανοιχτές μέχρι τις 08:15. Οι μαθητές θα πηγαίνουν απευθείας στις τάξεις τους όπου θα τους περιμένουν οι δάσκαλοί τους, καθώς δεν επιτρέπεται η παραμονή των μαθητών στους κοινόχρηστους χώρους του σχολείου.
      Η είσοδος και έξοδος των μαθητών της Α΄, Β΄, και Γ΄ Τάξης θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο από την κύρια είσοδο του σχολείου (αυτή που γνωρίζετε μέχρι σήμερα) ενώ η είσοδος και έξοδος των μαθητών της Δ΄, Ε΄και Στ΄ Τάξης θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο από την πόρτα που βρίσκεται πιο πάνω, ακριβώς δίπλα στο νηπιαγωγείο, επί της οδού Άλμπερτ Σβάιτσερ 62. Η πίσω πόρτα θα είναι ανοιχτή κατά τις ίδιες ώρες για όσους την χρησιμοποιούσαν ως τώρα.
      Οι γονείς απαγορεύεται αυστηρά να εισέρχονται μέσα στο χώρο του σχολείου.
      Κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων οι μαθητές, με την συνοδεία των δασκάλων τους, θα βγαίνουν σε προκαθορισμένο σημείο της αυλής ανάλογα με την τάξη τους, φυσικά τηρώντας πάντα τις απαραίτητες αποστάσεις.
      Καθώς το κυλικείο δεν θα λειτουργήσει, κρίνεται απαραίτητο οι μαθητές να έχουν μαζί τους φαγητό και αρκετή ποσότητα νερού.
      Η συνεργασία όλων, για τον κοινό σκοπό που είναι η προστασία της υγείας μας, είναι υποχρέωσή μας.

Ακόμη, υπάρχει η δυνατότητα απουσίας μαθητή με απλή υπεύθυνη δήλωση του γονέα ή κηδεμόνα "περί ύπαρξης ατόμου στο σπίτι που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή που νοσεί"

Πέμπτη 28 Μαΐου 2020

Δείτε στην e-me

Παρακαλώ δείτε στην κυψέλη μας στην e-me πληροφορίες και λεπτομέρειες για την επάνοδό μας στο χώρο του σχολείου.
Επίσης, το μάθημα στη Webex, την Παρασκευή 29/5/2020, θα πραγματοποιηθεί από 13:00 έως 14:30, λόγω εργασιών προετοιμασίας της επανόδου μας στο σχολείο.