Νέες κατολισθήσεις στο Νομό Ηλείας

ΝΕΕΣ καθιζήσεις του εδάφους προκάλεσαν προβλήματα σε περιοχές του Νομού Ηλείας. Σοβαρότερη είναι η κατάσταση στην περιοχή Φρίξα, όπου εβδομήντα άτομα είναι άστεγα αφού τα σπίτια τους έχουν ρωγμές και οι αυλές «χάθηκαν» από τις κατολισθήσεις. Όσοι είναι άστεγοι διαμένουν προσωρινά σε ξενοδοχείο στα Κρέστενα και στη Μαθητική Εστία της περιοχής. Τα μαθήματα διεκόπησαν στο δημοτικό σχολείο, ενώ αποφασίστηκε η εκκένωση του χωριού. Στο Λέπρεο Ζαχάρως σε τρία σπίτια εντοπίσθηκαν ρωγμές, καθώς και σε σπίτια του οικισμού «Καλό Παιδί» Πηνείας. Οι καθιζήσεις του εδάφους συνεχίσθηκαν χθες στο επαρχιακό οδικό δίκτυο και διεκόπη η συγκοινωνία Ολυμπίας - Λάλα Ηλείας. Ακόμη, από τις κατολισθήσεις κινδύνευσε και το ιστορικό μοναστήρι της Παναγίας Κρεμαστής, αφού τεράστιοι όγκοι χωμάτων αποκολλήθηκαν και κατέληξαν στη στέγη της μονής. Συνεργεία μηχανικών της Νομαρχίας Ηλείας θα συνεχίσουν και σήμερα το έργο της καταγραφής των ζημιών στις περιοχές που επλήγησαν από τις κατολισθήσεις.

Πηγή: ΤΑ ΝΕΑ (23 Μαρτίου 1999)
http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4061742 (Τελευταία προσπέλαση 25/1/2012)

ΦΡΙΞΑ, ΡΗΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ

Περιγράφονται οι καταστροφές που υπέστη το χωριό ΦΡΙΞΑ της ΟΛΥΜΠΙΑΣ εξαιτίας των σφοδρών βροχοπτώσεων. Οι έντονες βροχές βύθισαν κεντρικούς δρόμους, προκάλεσαν κατολισθήσεις, ζημιές στα σπίτια και οδήγησαν τους κατοίκους μακριά από τις περιουσίες τους.