Βιολογία και όχι μόνο ... στο 4ο ΓΕΛ Χαϊδαρίου

Αν νομίζεις ότι ο καθηγητής σου είναι σκληρός μαζί σου, περίμενε να δεις το αφεντικό σου... Γαριπίδης Ιορδάνης Βιολόγος.

SCREEN

Menu Style

Εργαστηριακές ασκήσεις

32891681Εργαστηριακή άσκηση στην ανατομία του εγκαφάλου

Το φύλλο εργασίας

Εργαστηριακές ασκήσεις

32891681Εργαστηριακή άσκηση στην ανατομία της καρδιάς

Το φύλλο εργασίας

6

Πραγματοποιήθηκε και στα τρία τμήματα Β2, Β3 και Β4 η εργαστηριακή άσκηση δράσης των ενζύμων.

Γράψιμο και σβήσιμο προετοιμασία στο σπίτι από μέρους του καθηγητή, ώρες δουλεία έτσι ώστε να ετοιμαστεί το φύλλο εργασίας για να γίνει κατανοητή η δράση των ενζύμων… με απλά καθημερινά υλικά και στη συνέχεια στήσιμο του εργαστηρίου. Πολύ δουλειά γιατί;

Για να δούμε το συκώτι; Ωμό και βρασμένο – τόσο μικρό κομμάτι μόνο;

Και οι φυσαλίδες που παράγονται; Ααα!! Είναι πολλές και ξεχειλίζει από το δοκιμαστικό σωλήνα…

Άξιζε ο κόπος και η δουλειά; ΝΑΙ!!!

Δεν έχω καλή μνήμη – έτσι κι αλλιώς, όποιος έχει μνήμη δεν έχει κρίση – αλλά από τα λίγα πράγματα που θυμάμαι από τα μαθητικά μου χρόνια είναι το πείραμα στη χημεία με το CO2 !!!

το φύλλο εργασίας

328916811. Μια πρώτη γνωριμία με το μικροσκόπιο και τον τρόπο χρήσης του σε power point θα βρείτε εδώ

Η πρώτη μας άσκηση θα είναι η γνωριμία μας με το μικροσκόπιο και ο τρόπος που θα το χρησιμοποιούμε. Είναι σημαντικό να μπορούμε να χρησιμοποιούμε σωστά το μικροσκόπιο για να επωφεληθούμε από τις δυνατότητες που έχει. Για να αποφευχθούν ατυχήματα ή καταστροφές  τηρούμε σχολαστικά τις οδηγίες.

Στα τμήματα Β2, Β3 και Β4

6