παρουσιάσεις
Μαθημάτων Α΄ Γυμνασίου
Snow

Τα αρχεία excel και powerpoint ενδεχομένως να μήν κατεβαίνουν με όλους τους browsers. χρησιμοποιείστε Edge ή firefox'
ασκήσεις στα ουσ/κά, επίθετα

Φιλοσοφικός λόγος
(tests πολλαπλών επιλ.κ.λ.
σε ενότητες του βιβλίου)

Χρισσό Φωκίδας-κλικ για μεγέθυνσηΕπίδαυρος:πριν την παράσταση

καλώς ήρθατε στις σελίδες μας

εάν μια ιστοσελίδα δεν παρουσιάζεται σωστά, πατήστε ανανέωση, με το ανάστροφο βέλος πάνω αριστερά

Επικοινωνία: geagapitos@sch.gr

Συνάδελφοι, αγαπητοί Γονείς και φίλοι Μαθητές

Στις σελίδες αυτές οι μαθητές μπορούν να μελετούν και να εξασκούνται στη διδασκαλία της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας και Γραμματείας.
Οι συνάδελφοι Φιλόλογοι θα βοηθηθούν στη διδασκαλία τους με τις πολλές ασκήσεις που υπάρχουν, αλλά η τεχνολογία είναι ένα κίνητρο για την προσέλκυση του ενδιαφέροντς των μαθητών. Πράγματα, που έχω δοκιμάσει ήδη στη σχολική πράξη.
Δεν χρειάζεται να κάνετε εγγραφή, δεν υπάρχουν διαφημίσεις και άλλα σχετικά, ούτε κωδικούς για ό,τιδήποτε θα σας ζητήσει, είναι εντελώς ελεύθερο.

Στην αριστερή στήλη θα βρείτε:  1. παρουσίαση διαφόρων γραμματικών, λεξικολογικών και συντακτικών φαινομένων  με χρήση powerpoint (με διάφορα εφέ). 2. συνδέσεις σε ιστοσελίδες, με αναδυόμενες λίστες, radio buttons, checkboxes κ.λ., καθώς και αρχεία του excel, όπου οι μαθητές μπορούν να μελετήσουν, τις δευτερεύουσες προτάσεις, το απαρέμφατο, τη μετοχή και τους προσδιορισμούς, αλλά στα αρχεία excel και ασκήσεις  γραμματικής(αφορούν στο γυμνάσιο, αλλά και στο λύκειο).
Στο τέλος κάθε άσκησης υπάρχουν: Οι σωστές και οι λάθος απαντήσεις του χρήστη, αλλά και οι σωστές απαντήσεις στην άσκηση. Θα υπάρχει και μια ενδεικτική βαθμολογία.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Τα αρχεία powerpoint και excel, για να μπορείτε να τα επεξεργατείτε(ακόμα και όταν ανοίγουν απ' ευθείας στον browser), πρέπει να κάνετε λήψη(να το κατεβάσετε στον Η/Υ σας), δίνοντάς τους ένα όνομα, όποιο θέλετε. Όταν το ανοιξετε πατήστε το κουμπί "ενεργοποίηση επεξεργασίας".

Από κάτω έχετε μια εικόνα από φόρμα επεξεργασίας αδίδακτου κειμένου

Στη δεξιά στήλη θα βρείτε παρουσιάσεις ενοτήτων αρχαίας ελληνικής γραμματείας και tests με ασκήσεις πολλαπλών επιλογών, συμπλήρωσης κενών, σταυρόλεξα κ.λ, μετά το τέλος των οποίων δίνεται επίσης βαθμολογία με πλήρη στατιστικά στοιχεία για τις σωστές και λανθασμένες απαντήσεις, καθώς και οι σωστές απαντήσεις.

Η χρήση αυτού του δικτυακού τόπου είναι ελεύθερη και θα χαιρόμαστε, αν μας κάνατε τις παρατηρήσεις σας και στέλνατε και δικές σας διδακτικές προτάσεις για δημοσίευση.

Το site συνεχώς θα εμπλουτίζεται και θα βελτιώνεται.

Ευελπιστούμε ότι η δουλειά μας αυτή θα αποβεί ωφέλιμη από την άποψη ότι αξιοποιεί τη δυνατότητα της νέας τεχνολογίας, για να προσελκύσει το ενδιαφέρον των μαθητών και να κάνει το διάβασμά τους πιο ευχάριστο και τη μελέτη τους πιο αποτελεσματική.

Γ. Αγαπητός