Περιεχόμενα

παρουσιάσεις
Μαθημάτων Α΄ Γυμνασίου
κουκκίδα

ασκήσεις στα ουσ/κά και στα ρ.
κουκκίδα ουσιαστικά(excel)

επίθετα(excel)

ρήματα(excel)

Συντακτική ανάλυση κειμένου

παρουσίαση δευτ. προτ.
(powerpoint)

Ασκήσεις στις δευτ.προτ.
(σε σελίδα htm)

διάφορες συντακτικές ασκήσεις
(σε σελίδα htm)

Τοπική Ιστορία(Σάλωνα)
Επιμέλεια:Τα Σάλωνα: Δημ. Παλούκης
Το Χρισσό: Γεώρ.Αγαπητός

από 10/10/2006
Επισκέπτες

Χρισσό Φωκίδας-κλικ για μεγέθυνσηΕπίδαυρος:πριν την παράσταση

καλώς ήρθατε στις σελίδες μας

Υ.Π.Ε.Π.Θ  εκ/κή πύλη   πύλη Φιλολόγων

αρχαία ελλην.γραμματεία

παρουσιάσεις

Περικλ.Επιτ.Κεφ.35(powerpoint)

Περικλ.Επιτ.Κεφ.36(powerpoint)

Tests(ασκ.πολλ/λών επιλ.κ.λ)

Περ.Επιτ.Κεφ.35.html(test)

Περ.Επιτ.Κεφ.36.htm(test)

εισαγωγή στο φιλοσ.λόγο
(Γ΄ Λυκ.Κατεύθυνση)

Φιλοσοφικός λόγος
παρουσίαση ενοτήτων

Φιλοσοφικός λόγος
(tests πολλαπλών επιλ.κ.λ.
στις ενότητες του βιβλίου)

Συνάδελφοι

Στις σελίδες αυτές οι μαθητές μπορούν να μελετούν και να εξασκούνται στη διδασκαλία της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας και Γραμματείας.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ
To πρόγραμμα περιήγησης πρέπει να είναι ο Internet explorer. Δεν αποκρίνεται σε άλλους browser

Επίσης θα πρέπει να διαθέτετε windows  XP ή νεότερα, που διαθέτουν πολυτονική γραμματοσειρά και το microsoft office XP 2010 είναι προτιμότερο για λόγους συμβατότητας στο powerpoint μόνο για τις παρουσιάσεις των μαθημάτων.

Θα πρέπει επίσης να κάνετε κάποιες ρυθμίσεις. ρυθμίσεις

Οδηγίες για τη χρήση του δικτυακού τόπου        οδηγίες

Στην αριστερή στήλη θα βρείτε:  1. παρουσίαση διαφόρων γραμματικών, λεξικολογικών και συντακτικών φαινομένων  με χρήση powerpoint (εφέ ήχου και κίνησης). 2. "συνδέσεις" σε ιστοσελίδες, με ασκήσεις επιλογής από λίστα απαντήσεων, καθώς και αρχεία του excel, όπου οι μαθητές μπορούν να μελετήσουν, τις δευτερεύουσες προτάσεις, το απαρέμφατο, τη μετοχή και τους προσδιορισμούς, αλλά και  ασκήσεις  γραμματικής,  μετά το τέλος των οποίων θα έχουν και μια ενδεικτική βαθμολογία.

Από κάτω έχετε μια εικόνα της μορφής των ασκήσεων στις δευτερεύουσες προτάσεις

Στη δεξιά στήλη θα βρείτε παρουσιάσεις ενοτήτων αρχαίας ελληνικής γραμματείας και tests με ασκήσεις πολλαπλών επιλογών, συμπλήρωσης κενών, σταυρόλεξα κ.λ, μετά το τέλος των οποίων δίνεται επίσης βαθμολογία με πλήρη στατιστικά στοιχεία για τις σωστές και λανθασμένες απαντήσεις, καθώς και οι σωστές απαντήσεις.

Η χρήση αυτού του δικτυακού τόπου είναι ελεύθερη και θα χαιρόμαστε, αν μας κάνατε τις παρατηρήσεις σας και στέλνατε και δικές σας διδακτικές προτάσεις για δημοσίευση.

Το site συνεχώς θα εμπλουτίζεται και θα βελτιώνεται.

Ευελπιστούμε ότι η δουλειά μας αυτή θα αποβεί ωφέλιμη από την άποψη ότι αξιοποιεί τη δυνατότητα της νέας τεχνολογίας, για να προσελκύσει το ενδιαφέρον των μαθητών και να κάνει το διάβασμά τους πιο ευχάριστο και τη μελέτη τους πιο αποτελεσματική.

Γ. Αγαπητός

• Με την παρακάτω σύνδεση  μπορείτε να συνδεθείτε με ηλεκτρονικό λεξικό της νέας ελληνικής γλώσσας, που βοηθάει το φιλόλογο στη διαδασκαλία της νεολληνικής γλώσσας-προτείνεται

• Με την παρακάτω σύνδεση μπαίνετε στην εκπαιδευτική πύλη. Eκεί μπορείτε να βρείτε για όλα τα μαθήματα διδακτικές προτάσεις με τη χρήση του Η/Υ

• Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας-Το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας λειτουργεί ως συντονιστικό, συμβουλευτικό και επιτελικό όργανο του Υπουργείου Παιδείας σε θέματα γλωσσικής αγωγής και πολιτικής. http://www.greeklanguage.gr