Κακοποίηση-Παιδική εργασία

To Περιβολάκι μας
Αποστολίδου Γεσθημανή

Κάποια παιδιά είναι ιδιαίτερα ευάλωτα λόγω φύλου, φυλής , εθνικής καταγωγής ή κοινωνικοοικονομικής κατάστασης. Συνήθως παιδιά με ειδικές ανάγκες, παιδιά που έχουν μείνει ορφανά, που προέρχονται από εθνοτικές μειονότητες ή άλλες περιθωριοποιημένες ομάδες. Άλλοι κίνδυνοι για τα παιδιά σχετίζονται με τη ζωή και την εργασία στους δρόμους, με τις συνθήκες διαβίωσης που επικρατούν σε ιδρύματα ή σε κοινότητες όπου η ανισότητα, η ανεργία και η φτώχεια είναι πολύ έντονες.

Ορισμένες κατηγορίες εργασίας έχουν καθορισθεί ως οι «χειρότερες μορφές» της παιδικής εργασίας και επομένως θεωρούνται βία κατά των παιδιών.

Πολλά παιδιά εργάζονται για να βοηθούν τις οικογένειές του σε δουλειές που δεν είναι ούτε επιβλαβείς ούτε πολύ κοπιαστικές.

Η Διεθνής Οργάνωση Εργασίας (στο εξής ILO) διαχωρίζει την παιδική απασχόληση από την παιδική εργασία. Στην πρώτη κατηγορία περιλαμβάνονται τα παιδιά που εργάζονται μόνο λίγες ώρες την εβδομάδα, σε επιτρεπόμενη ελαφριάς δυσκολίας εργασία. Στη δεύτερη περιλαμβάνονται τα παιδιά πάνω από το ελάχιστο όριο ηλικίας, που εργάζονται σε δουλειές οι οποίες δεν χαρακτηρίζονται ως η χειρότερη μορφή παιδικής εργασίας, συμπεριλαμβανομένου του όρου «επικίνδυνη εργασία».

Πάνω από 2,7 εκατομμύρια παιδιά από τη Συρία είναι εκτός σχολείου. Τα παιδιά που δεν πάνε στο σχολείο, εκτίθενται σε μεγαλύτερο κίνδυνο να πέσουν θύματα παιδικής εργασίας. Την ίδια στιγμή, τα παιδιά που δουλεύουν είναι πολύ πιο πιθανό να μείνουν εκτός εκπαίδευσης.
Βοηθήστε τη unicef που βρίσκεται δίπλα στα παιδιά στη Συρία με όποιο τρόπο μπορείτε: http://bit.ly/1CfQVJP

• Συμπληρώστε το σταυρόλεξο πατώντας με το ποντίκι του υπολογιστή πάνω στον αριθμό που θέλετε κάθε φορά. Πληκτρολογήστε τις λέξεις στα πεδία που εμφανίζονται με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα.
  • Πατήστε τη λέξη Εισαγωγή για να εισαχθούν οι λέξεις στο σταυρόλεξο.Κάντε κλικ στη λέξη " Έλεγχος" για να ελέγξετε την απάντησή σας. Αν δυσκολευτείτε , κάνε κλικ στη "Βοήθεια " για να δειτε το πρώτο γράμμα της λέξης. Αν δυσκολευτείτε και πάλι κάντε και δεύτερο κλικ στη "Βοήθεια" για να δειτε και το δεύτερο γράμμα κ.ο.κ
  • 1    2