Το μάθημα Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.).
Το μάθημα Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) διδάσκεται από το σχολικό έτος 2010-2011 στα δημοτικά σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (Ε.Α.Ε.Π.). Στις Τάξεις Α΄και Β΄ διδάσκεται από μία ώρα την εβδομάδα ενώ στις Τάξεις Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ διδάσκεται από δύο ώρες την εβδομάδα. Το 6ο δημοτικό σχολείο Πόλεως Ρόδου, λειτουργεί από το σχολικό έτος 2010-2011 ως σχολείο με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (35 ώρες διδασκαλίας την εβδομάδα). Στον 1ο όροφο του σχολείου βρίσκεται το εργαστήριο πληροφορικής.