Αρχική σελίδα Δημοτικό Έκτη Δημοτικού Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών ( Το μάθημα Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.).

Το μάθημα Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.).

Το μάθημα Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) διδάσκεται από το σχολικό έτος 2010-2011 στα δημοτικά σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (Ε.Α.Ε.Π.). Στις Τάξεις Α΄και Β΄ διδάσκεται από μία ώρα την εβδομάδα ενώ στις Τάξεις  Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ διδάσκεται από δύο ώρες την εβδομάδα. Το 6ο δημοτικό σχολείο Πόλεως Ρόδου, λειτουργεί από το σχολικό έτος 2010-2011 ως σχολείο με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (35 ώρες διδασκαλίας την εβδομάδα). Στον 1ο όροφο του σχολείου βρίσκεται το εργαστήριο πληροφορικής.

Εορτολόγιο