Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ του 6ου ΔΣ ΠΟΛΕΩΣ ΡΟΔΟΥ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ του 6ου ΔΣ ΠΟΛΕΩΣ ΡΟΔΟΥ

Εκπαιδευτική εκδρομή του 6ου ΔΣ Πόλεως Ρόδου στο Νεστορίδειο Μέλαθρο και στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ρόδου

Οι τάξεις Ε1, Ε2 και ΣΤ2 του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πόλεως Ρόδου, στις 22 Νοεμβρίου 2012, ημέρα Πέμπτη, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο Νεστορίδειο Μέλαθρο Ρόδου (περιοχή 100 χουρμαδιών) και στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ρόδου, στην παλιά πόλη της Ρόδου. Στην εκδρομή συμμετείχαν 50 μαθητές και μαθήτριες και 4 εκπαιδευτικοί οι οποίες και συνόδευαν τα παιδιά. Στο Νεστορίδειο Μέλαθρο ξενάγησε τα παιδιά η εκπαιδευτικός εικαστικών του 6ου ΔΣ Ρόδου, κυρία Τάνια Υψηλάντη.  Επίσης οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ2  τάξης με τη δασκάλα τους κυρία Κόφκελη Πολυτίμη ξεναγήθηκαν στα ιστορικά κτήρια της περιοχής του Μανδρακιού της Ρόδου, από το γνωστό συγγραφέα και ξεναγό κύριο Θεοφάνη Μπογιάννο. Η μετάβαση των παιδιών στο Νεστορίδειο Μέλαθρο και στο Αρχαιολογικό Μουσείο πραγματοποιήθηκε με λεωφορείο.

Εορτολόγιο