ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Τα τελευταία χρόνια οι υπολογιστές χρησιμοποιούνται πια και στην εκπαίδευση , σε όσα σχολεία φυσικά έχουν τη δυνατότητα γιατί τα προβλήματα που υπάρχουν , τόσο σε οικονομικό όσο και σε χωροταξικό επίπεδο είναι πολλά.Τα πλεονεκτήματα από τη χρήση τους είναι σημαντικά , όπως :

• Η μεγιστοποίηση των πληροφοριακών πηγών.
  • Οι μαθητές μαθαίνουν ευκολότερα και γρηγορότερα.
  • Ο εκπαιδευτικός έχει πια περισσότερα εργαλεία στη διάθεσή του.
  • Χρησιμοποιούνται οπτικά εργαλεία εκμάθησης όπως εικόνα , ήχος κ.ά.

Παρά βέβαια τα πολλά θετικά , υπάρχουν και μειονεκτήματα , τα οποία προκύπτουν κατά τη διεξαγωγή της διδασκαλίας , όπως π.χ.

1. Αποξένωση του μαθητή.
  2. Κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.
  3. Ανεξέλεγκτη περιήγηση στο διαδίκτυο.
  4. Αργός ρυθμός διδασκαλίας , ειδικά με μαθητές μη εξοικειωμένους με τη χρήση Η/Υ.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ Η/Υ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Για να είναι λοιπόν αποτελεσματικότερη η χρήση των Η/Υ και των ΤΠΕ στην εκπαίδευση , πρέπει να λάβουμε τα εξής μέτρα :

• Να χρηματοδοτούνται όλα τα σχολεία με πόρους ικανούς για την αγορά και αξιοποίηση νέων τεχνολογιών.
  • Να επιμορφώνονται οι εκπαιδευτικοί στη χρήση των Η/Υ (δωρεάν).
  • Να είναι πιο ευέλικτο το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών ώστε να διατίθεται επαρκής χρόνος για τη διδασκαλία μέσω Η/Υ.
  • Πρόσβαση στη γνώση όλων , χωρίς διακρίσεις.

Οι υπολογιστές στην εκπαίδευση