Διάφορες εικόνες

Ερωτήσεις αντιστοίχισης

Να αντιστοιχίσετε τις φράσεις της στήλης Α με τις φράσεις της στήλης Β ώστε να δημιουργηθούν σωστές προτάσεις:

στήλη (Α) στήλη (Β)
·    Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων που ισαπέχουν από τα άκρα ενός τμήματος ΑΒ είναι:·    Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων του επιπέδου που ισαπέχουν από δύο παράλληλες ε1 και ε2 είναι:·    Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων του επιπέδου που απέχουν ίση απόσταση α από ένα σημείο Ο είναι:

·    Ο  γεωμετρικός τόπος των σημείων του επιπέδου που ισαπέχουν από τις πλευρές μιας γωνίας είναι:

διάμετρος του κύκλου (Ο, α)

ο κύκλος (Ο, α)

η διχοτόμος της γωνίας

η μεσοκάθετη

η μεσοπαράλληλη

το τόξο κύκλου

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Η λύση ενός μαθηματικού προβλήματος απαιτεί από το μαθητή συστηματική εξέταση, ανάλυση και κατανόηση των δεδομένων και των ζητουμένων του προβλήματος καθώς και σχεδιασμό των βημάτων που θα ακολουθήσει για να απαντήσει σε ό,τι του ζητείται. Αυτό σημαίνει ότι η επίλυση ενός προβλήματος συμβάλλει άμεσα στον έλεγχο επίτευξης του στόχου των Μαθηματικών, που αναφέρεται στην οργάνωση της σκέψης και της πράξης στη ζωή. Γι? αυτό είναι αυτονόητη η σημαντική θέση που οφείλει να κατέχει το πρόβλημα τόσο στη διδασκαλία όσο και στις διάφορες μορφές αξιολόγησης των μαθητών στα Μαθηματικά.

αρχείο λήψης

Παραδείγματα προβλημάτων και λύσεις τους μπορείτε να δείτε εδώ.