Η ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ

Η Μεσόγειος είναι μια κλειστή θάλασσα. Περιβάλλεται από τρεις ηπείρους, Ευρώπη, την Ασία, και την Αφρική.

Η Μεσόγειος δέχεται νερό κυρίως από τον Ατλαντικό και τη Μαύρη θάλασσα.

Η παροχή νερού από ποταμούς στη Μεσόγειο είναι μικρή, παρόλο που τη Μεσόγειο χύνεται και ο Νείλος, ο μεγαλύτερος σε μήκος ποταμός του κόσμου, και η εξάτμιση είναι μεγάλη.

Οι χειμώνες είναι υγροί και τα καλοκαίρια ξερά και θερμά.

Στη Μεσόγειο ευδοκιμεί η ελιά και τα εσπεριδοειδή.

Η ΟΡΟΓΕΝΕΣΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

Η θερμότητα που παράγει ο πυρήνας της γης δημιουργεί ρεύματα μεταφοράς στον μανδύα τα οποία μετακινούν τις λιθοσφαιρικές πλάκες.

Η ορογένεση στην Ευρώπη δημιουργήθηκε κατά τη διάρκεια τριών πτυχώσεων: της Καληδόνιας Πτύχωσης, της Βαρίσκιας ή Ερκύνιας Πτύχωσης και της Αλπικής Πτύχωσης.

Κατά την Αλπική Πτύχωση δημιουργήθηκαν οι Άλπεις και η Πίνδος.

Από την απομάκρυνση της βορειοαμερικανικής από την ευρασιατική πλάκα δημιουργήθηκε η Ισλανδία

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ

Το σχολείο μου είναι το καλύτερο του κόσμου!!! Κάθε πρωΐ πηγαίνω τρέχοντας στην τάξη μου. Εκεί παίζω με τους συμμαθητές μου και όλοι μαζί τραγουδάμε και γελάμε!!!

ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ……….!!!!
Κ

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑΑΑ!!!!

Η ΤΑΞΗ ΜΑΣ

Τι ωραία περνάμε στο σχολείο!!! Κάθε μέρα μαζευόμαστε στην τάξη μας, συζητάμε με το δάσκαλο και τους συμμαθητές μας, σηκώνουμε τα χέρια όταν έχουμε απορίες!!!

Η ώρα της γυμναστικής είναι η καλύτερη!!!

1. Παίζουμε όλοι μαζί
  2. Δε διαβάζουμε
  3. Διασκεδάζουμε
  4. Τρέχουμε
  5. Γελάμε

Στο διάλειμμα όλοι τρέχουμε στο κυλικείο!!!

Ελάτε παιδιά να παίξουμε όλοι μαζί!!!