Στην αυλή του ΣΤ΄ συναντήθηκαν δυο γενιές αποφοίτων με διαφορά 43 χρόνια. Συγκινητικές στιγμές

Συγκινητική ήταν η γιορτή που έγινε με επιτυχία στην αυλή του σχολείου μας. Ξανάσμιξαν πάνω από 50 συμμαθητές 43 χρόνια μετά. Οι πρώτοι που αποφοίτησαν στη Σταυρούπολη το 1965, από το ΣΤ΄ Γυμνάσιο Αρρένων Θεσσαλονίκης.
Στην αυλή του σχολείου στις 18 Ιουνίου 2008 το βράδυ τιμήθηκαν επίσης 63 μαθητές που αποφοιτούν φέτος, αλλά ταυτόχρονα πήγαμε πίσω και ακούσαμε μνήμες του 1965. Ακούσαμε από πρωταγωνιστές το κλίμα της εποχής. Ζήσαμε τα συναισθήματά τους. Τους τιμήσουμε.

Τους απόφοιτους του 2008 αποχαιρέτησε εκμέρους του συλλόγου καθηγητών η Υποδιευθύντρια κα Γεωργιάδου Χρυσούλα.

Παρόντες:

• Ο δήμαρχος Σταυρούπολης Σάββας Σερασίδης
  • Ο δήμαρχος Πολίχνης και απόφοιτος του 1965 Κώστας Θεοδωρίδης
  • Οι αντιδήμαρχοι Πασχαλίδης Δ. , Αναστασιάδης Β. , Καλταβερίδης Κ.
  • Ο σχολικός σύμβουλος Μαθηματικών κ. Θωμαίδης Ι.

Το ίδιο βράδυ είχαμε:

• Έκθεση φωτογραφίας των περιβαλλοντικών ομάδων του σχολείου μας
  • Παραδοσιακά ποντιακά φιλέματα απο την πολιτιστική ομάδα του σχολείου μας
  • Μουσική και τραγούδια από μαθητές του 1ου Γυμνασίου και 1ου Λυκείου Σταυρούπολης
  • Ο Κώστας Πρατσινάκης, παιδί του ΣΤ΄και αυτός, μας ταξίδεψε με τη μουσική του.

18 Ιουνίου 2008

ώρα 7 μμ

χτύπησε ξανά το κουδούνι!