Be Strong Online

#BESTRONG: Μια πρωτοβουλία της Vodafone κατά του cyberbullying

Πρόκειται για τον σχεδιασμό εκπαιδευτικών εργαλείων που καλύπτουν 10 ενότητες με διαφορετικές θεματικές, όπως τα διαδικτυακά παιχνίδια (gaming) και οι selfies, η προστασία της ιδιωτικότητας, οι εφαρμογές και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Τα εργαλεία είναι κατανοητά, ευχάριστα, με λεπτομερείς οδηγίες για τους εκπαιδευτικούς, πλούσια ενημέρωση και ενεργό συμμετοχή των μαθητών. Συγκεκριμένα, εφαρμόζεται η μέθοδος εκπαίδευσης συνομηλίκων (peer-to-peer), δηλαδή επιλέγεται ομάδα Μαθητών ? Μεντόρων, οι «Tech Trainers», που με τη σειρά τους θα ενημερώσουν και θα σχεδιάσουν δράσεις για άλλους μαθητές του σχολείου.  Ο επιστημονικός οργανισμός «Μαζί για την εφηβική υγεία» είχε την επιμέλεια του υλικού και της προσαρμογή του στα ελληνικά, ενώ έχει αναλάβει και τη διάχυσή τους, ώστε να μπορέσουν να τα αξιοποιήσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι φορείς και ενδιαφερόμενοι.

πηγη: http://youth-life.gr/el/be-strong-online