Αρχική σελίδα ΠΑΛΙΑ ΕΡΕΥ-ΕΡΓ (2012-13)

ΕΡΕΥ-ΕΡΓ (2012-13)

ΕΡΕΥ-ΕΡΓ (2012-13)
ΣΕΛ. 5 ΕΠΑΛ-ΒΙΒΛΙΑ
ΣΕΛ. 6 ΒΙΒΛΙΑ

ΕΡΕΥΝ. ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΑ ΓΕΛ (2012-13)

ΣΥΝΟΨΗ ΤΩΝ ΕΓΚΥΚΛΙΩΝ 2012-13

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΟΔΗΓΙΩΝ ΕΡΕΥΝ. ΕΡΓΑΣΙΑΣ (105847/13-09-2012/Υ.ΠΑΙ.Θ.Π. A) (σύνοψη)

• Τροποποιεί τις παραγράφους 1 & 5 της (47143/Γ2/27-04-2012) και την συμπληρώνει
  • Η ερευνητική εργασία επιβλέπεται από έναν εκπαιδευτικό που η ειδικότητα του έχει συνάφεια με το θέμα της ερευνητικής εργασίας. Τη συνάφεια κρίνει ο σύλλογος των διδασκόντων. Όμως σε περίπτωση που στις σχολικές μονάδες υπάρχουν εκπαιδευτικοί που δεν έχουν συμπληρώσει το ωράριό τους, μπορεί η εργασία να επιβλέπεται και από δύο εκπαιδευτικούς (συνδιδασκαλία), ένας εκ των οποίων είναι εκπαιδευτικός των ειδικοτήτων που είχαν ως πρώτη ανάθεση το μάθημα Τεχνολογία της Α΄ τάξης του ΓΕΛ, δηλαδή ΠΕ14.04 και ΠΕ12 (εκτός ΠΕ12.13), (εφόσον υπηρετεί στη σχολική μονάδα)
  • Προδιαγράφει τη στήριξη των Σχολικών Συμβούλων Παιδαγωγικής ευθύνης των σχολικών μονάδων στη διαμόρφωση των ερευνητικών θεμάτων, τη διεξαγωγή και την εποπτεία της ερευνητικής διαδικασίας και τη σύνταξη σχετικής έκθεσης (αναφέρεται κυρίως στη συλλογή και επεξεργασία των δεδομένων, στην ανάρτηση στο διαδίκτυο, τη βαθμολόγηση κλπ).
  • Οι ερευνητικές εργασίες πραγματοποιούνται σε ένα συνεχόμενο δίωρο (Α΄ και Β΄ τάξη ΓΕΛ και Β΄ εσπερινού ΓΕΛ) και σε ένα συνεχόμενο τρίωρο (Α΄ εσπερινού ΓΕΛ) και έχουν διάρκεια ενός τετραμήνου ή ολόκληρου σχολικού έτους.
  • Διευκρινίζει περιπτώσεις αποκλίσεων κατά τη συγκρότηση των «Τμημάτων Ενδιαφέροντος».