ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ | VIDEO CLUB | PHOTO ALBUM

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ: ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗ | ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΗ | ΒΑΣΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ

Fahrenheit Daniel Gabriel (1686-1736)

Ο Φαρενάιτ γεννήθηκε στις 14 Μαΐου 1686 στο Ντάντσιχ, ήταν το πρώτο από τα πέντε παιδιά του ευκατάστατου εμπόρου Ντάνιελ Φαρενάιτ και της Κονκόρντια Σούμαν. Η οικογένεια του πατέρα του ήταν παλαιά γερμανική οικογένεια που είχε διαμείνει σε αρκετές πόλεις, ενώ η καταγωγή της πιστεύεται ότι ήταν από το Χιλντεσχάιμ. Στις 14 Αυγούστου 1701 ο Φαρενάιτ έχασε και τους δύο γονείς του οι οποίοι κατανάλωσαν δηλητηριασμένα μανιτάρια και μετέβη στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας για να μαθητεύσει και να εργαστεί σε κατάστημα. Στην Ολλανδία πέρασε και το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του. Το ενδιαφέρον του για τις φυσικές επιστήμες είχε εκδηλωθεί από μικρή ηλικία και, ύστερα από τέσσερα χρόνια θητείας στον επιχειρηματικό κόσμο, αποφάσισε να ασχοληθεί με την κατασκευή επιστημονικών οργάνων. Από το 1707, τη χρονιά που δημιουργήθηκε το Βασίλειο της Μεγάλης Βρετανίας, άρχισε να ταξιδεύει σε πολλά μέρη για να παρατηρήσει τις εργασίες των επιστημόνων και των κατασκευαστών επιστημονικών οργάνων. Οι Φαρενάιτ ήταν έμποροι που ζούσαν σε διαρκή μετακίνηση σε διάφορες χανσεατικές πόλεις. Ακολουθώντας την παράδοση της οικογένειας ο νεαρός Φαρενάιτ ταξίδεψε στη Χάγη, στο Βερολίνο, στη Λειψία, στη Δρέσδη, στην Κοπεγχάγη αλλά επέστρεφε και στην πόλη που είχε γεννηθεί, το Ντάντσιχ. Διατηρούσε επικοινωνία με τον ΟλεΡέμερ και με τον Γκοντφριντ Λάιμπνιτς.
     Στη Χάγη δραστηριοποιήθηκε στην κατασκευή οργάνων από γυαλί και τα χρόνια που ακολούθησαν έφτιαξε βαρόμετρα, βελτίωσε το υγρόμετρο για τις μετρήσεις της υγρασίας αλλά και θερμόμετρα. Έφτιαξε θερμόμετρα οινοπνεύματος και στη συνέχεια, το 1714 στα εικοσιοκτώ του χρόνια, στράφηκε σε θερμόμετρα με υδράργυρο, κατά την κατασκευή του πρώτου βαρομέτρου. Με τα υδραργυρικά θερμόμετρα διαπίστωσε καλύτερες μετρήσεις, επέμεινε σε αυτά και τα επέβαλε. Σε δικό του κείμενο του έτους 1724 βρίσκεται και η πρότασή του για μια θερμομετρική κλίμακα η οποία οικοδομήθηκε με βάση τρεις θερμοκρασίες. Η πρώτη, ήταν η πιο χαμηλή θερμοκρασία που μπορούσαν να δημιουργήσουν οι άνθρωποι την εποχή εκείνη στο εργαστήριο. Την πέτυχε με το σημείο θερμικής ισορροπίας ενός μίγματος νερού, πάγου και χλωριούχου αμμωνίου και της έδωσε την τιμή μηδέν (0 °F). Το μηδέν αυτό αντιστοιχούσε και στην πιο χαμηλή θερμοκρασία που είχε παρατηρηθεί τον πιο κρύο χειμώνα, στη γενέτειρά του το Ντάντσιχ. Σε βαθμούς της κλίμακας Κελσίου, η οποία ακολούθησε είκοσι χρόνια αργότερα, η θερμοκρασία αυτή είναι περίπου -18 °C. Το δεύτερο σημείο, το οποίο ήταν η θερμοκρασία 32 °F το προσδιόρισε ως τη θερμοκρασία που δείχνει ένα θερμόμετρο σε μίγμα πάγου και νερού. Και ως τρίτο σημείο, 212 °F, θεώρησε τη θερμοκρασία που βράζει το νερό υπό πίεση μιας ατμόσφαιρας. Στη δική του δηλαδή κλίμακα η «απόσταση» από το σημείο που παγώνει το νερό μέχρι το σημείο που βράζει ήταν 180 βαθμοί, ενώ η αντίστοιχη «απόσταση» στην κλίμακα που πρότεινε ο Σουηδός Άντερς Κέλσιους το 1743, ήταν 100 βαθμοί. Η κλίμακα Φαρενάιτ διαδόθηκε στη Δυτική Ευρώπη και τις ΗΠΑ. Βαθμιαία αντικαταστάθηκε με την κλίμακα Κελσίου, ενώ παραμένει σε περιορισμένη χρήση στη Βρετανία και χρησιμοποιείται ακόμη ευρύτατα στις ΗΠΑ, τον Καναδά και την Μπελίζε.