LEGO MINDSTORMS FOR SCHOOLS

Το Σάββατο, 17 Απριλίου 2010 το Σχολείο μας συμμετείχε με τετραμελή ομάδα μαθητών/τριών της ΣΤ΄ τάξης στον Α΄ Προκριματικό Αγώνα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, που πραγματοποιήθηκε από τις 11.00 έως τις 13.30 στην Αίθουσα "Ροδίνι" του πάρκου της πόλης μας.

Στο διαγωνισμό πήραν μέρος συνολικά 15 σχολικές ομάδες, παρουσιάζοντας τις ρομποτικές κατασκευές τους, ενώ το Σχολείο μας συγκαταλέχθηκε σε αυτά που προκρίθηκαν, προγραμματίζοντας και ολοκληρώνοντας με επιτυχία την προκαθορισμένη διαδρομή και τις δοκιμασίες της σε ελάχιστο χρόνο.

Την Παρασκευή, 7 Μαΐου 2010 έγινε στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Ρόδου η βράβευση των Σχολείων και των μαθητών για τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα εκπαιδευτικής ρομποτικής.

Στην τελετή, στην οποία παρευρέθηκαν μεταξύ άλλων επισήμων ο Δήμαρχος Ροδίων κ. Χ. Χατζηευθυμίου και ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Μ. Κόνσολας, απονεμήθηκαν οι σχετικές βραβεύσεις και ανακοινώθηκε ότι το Σχολείο μας κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον προκριματικό διαγωνισμό ρομποτικής.

Η ομάδα ρομποτικής του Σχολείου μας "ROBOKIDS OF RHODES" με τους/τις μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης Ντίσο Αλεξάνδρα, Περράκη Αλέξανδρο, Στέργου Γιάννη και συνοδό εκπαιδευτικό/προπονητή τον κ. Πιπίνο Γιώργο μετέβηκε στην Αθήνα και πήρε μέρος στο 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, προκριματικό για την  Παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής WRO, που έγινε το Σάββατο, 12 Ιουνίου 2010 στο Αθλητικό Κέντρο Δήμου Αθηναίων (ΡΟΥΦ). Παίρνοντας μέρος στο διαγωνισμό αποκτήσαμε πολύτιμη εμπειρία που θα ενισχύσει τις επόμενες προσπάθειές μας, ενώ στον περιορισμένο ελεύθερο χρόνο μας είχαμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε ορισμένα ενδιαφέροντα σημεία της Αθήνας (Σύνταγμα, Εθνικό Κήπο, Μουσείο Ακρόπολης, Allou! Fun Park).