horizontal rule

Συμμετοχή των Ε΄-ΣΤ΄ τάξεων στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα PROMISE
με βιωματικές δράσεις για την εξοικονόμηση ενέργειας και τις ΑΠΕ

Στα πλαίσια της συνεργασίας του Τμήματος Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου με το Δίκτυο Αειφόρων Νήσων του Αιγαίου,  το 13ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου εκδήλωσε ενδιαφέρον και επιλέχθηκε για την πραγματοποίηση βιωματικού σεμιναρίου στους/στις μαθητές/τριες των Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεών του σχετικά με την εξοικονόμηση ενέργειας και τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας (ΑΠΕ).

Το συγκεκριμένο σεμινάριο, που εντάσσεται στις δράσεις PROMISE του προγράμματος "Ευφυής ενέργεια - Ευρώπη" (IEE Intelligent Energy - Europe) της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, υλοποιήθηκε στους χώρους τού Σχολείου την Τρίτη, 26 Μαρτίου 2013, διήρκησε όλη την ημέρα και περιλάμβανε τέσσερις ενότητες.

Με την πρώτη θεματική ενότητα του σεμιναρίου «Ο άνθρωπος και το φυσικό περιβάλλον», στην οποία συμμετείχαν όλοι/ες οι μαθητές/τριες ταυτόχρονα, πραγματοποιήθηκε εισαγωγική ιστορική αναδρομή στη σχέση και την αλληλεπίδραση του ανθρώπου με τη φύση.

Στη δεύτερη θεματική ενότητα οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε ομάδες και ενασχολήθηκαν κυκλικά με τέσσερεις βιωματικές δραστηριότητες: α) το «Εργαστήριο», β) το «Κατάστημα Ηλεκτρικών Συσκευών», γ) τους «Ενεργειακούς Επιθεωρητές», και δ) το «Μονοπάτι της Ενέργειας». Σε όλες τις δραστηριότητες οι μαθητές/τριες εξοικειώθηκαν αφενός με το αντικείμενο της εξοικονόμησης ενέργειας στο σχολείο και στο σπίτι, και αφετέρου με τις ΑΠΕ.

Στην τρίτη θεματική ενότητα οι ομάδες των μαθητών/τριών, στα πλαίσια της δραστηριότητας «Δημοσιογραφικό παιχνίδι - Φτιάχνουμε μια εφημερίδα!», κλήθηκαν να υποδυθούν τους/τις δημοσιογράφους και να προετοιμάσουν εφημερίδες τοίχου. Προαπαιτούμενο ήταν να συλλέξουν δημοσιεύματα σχετικά με το θέμα του σεμιναρίου από τον τύπο (τους διατέθηκε «δεξαμενή» δημοσιευμάτων) αλλά και να πάρουν συνεντεύξεις από τους εκπαιδευτές, οι οποίοι υποδύθηκαν ρόλους σχετικούς με το αντικείμενο του σεμιναρίου.

Στην τελευταία ενότητα οι μαθητές/τριες όλων των ομάδων συγκεντρώθηκαν στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου, όπου ανάρτησαν τις εφημερίδες-αφίσες τους και ψήφισαν την καλύτερη. Τους δόθηκε επίσης η δυνατότητα να πραγματοποιήσουν σε συνεργασία με τους γονείς τους και το εξειδικευμένο προσωπικό του προγράμματος, ελέγχους και εντοπισμό των περιθωρίων εξοικονόμησης ενέργειας τόσο στην καθημερινή συμπεριφορά όσο και στο ίδιο το κτίριο της οικίας τους, αξιοποιώντας έτσι τη γνώση που αποκόμισαν από το σεμινάριο.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την απονομή των ατομικών αναμνηστικών διπλωμάτων επιβράβευσης της συμμετοχής όλων των μαθητών/τριών.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ "Η ΡΟΔΙΑΚΗ" (31/03/2013)

horizontal rule