Ἀποστολικὸ Ἀνάγνωσμα Κυριακῆς 30 Ἀπριλίου 2023, Τῶν Μυροφόρων (Πράξ. ς΄ 1-7)

ν δ τας μέραις ταύταις πληθυνόντων τν μα­θητν γένετο γογ­γυ­­­σ­μς τν λληνιστν πρς τος βραίους, τι πα­ρε­­­­θεω­ροντο ν τ δια­κονί τ καθημεριν α χραι ατν. 2 προσκαλεσάμενοι δ ο δώδεκα τ πλθος τν μα­θητν επον· οκ ρε­στόν στιν μς καταλείψαντας τν λόγον το Θεο δια­κονεν τραπέζαις. 3 πισκέψασθε ον, δελ­φοί, νδρας ξ μν μαρτυρουμένους πτά, πλήρεις Πνεύματος γίου κα σοφίας, ος καταστήσομεν π τς χρείας ταύτης· 4 μες δ τ προσευχ κα τ διακονί το λόγου προσκαρτερήσομεν. 5 κα ρεσεν  λόγος νώπιον παντς το πλήθους· κα ξελέξαντο Στέφανον, νδρα πλήρη πίστεως κα Πνεύματος γίου, κα Φίλιππον κα Πρόχορον κα Νικάνορα κα Τίμωνα κα Παρμενν κα Νικόλαον προσήλυτον ντιοχέα, 6 ος στησαν νώπιον τν ποστόλων, κα προσευξάμενοι πέθηκαν ατος τς χερας. 7 κα  λόγος το Θεο ηξανε, κα πληθύνετο  ριθμς τν μαθητν ν ερουσαλμ σφόδρα, πολύς τε χλος τν ερέων πήκουον τ πίστει.

Τ ίς ἡμέρες αὐτές, ἐνῶ αὐξανόταν ὁ ἀριθμός τῶν πι­στῶν, οἱ Ἑβραῖοι Χριστιανοί πού ἦταν ἀπό ξέ­να μέρη καί γι’ αὐτό μιλοῦσαν τήν ἑλληνική γλώσσα, ἄρ­χισαν νά γογγύζουν ἐναντίον τῶν ντόπιων Ἑβραίων Χριστιανῶν, πού μιλοῦσαν τήν ἀραμαϊκή γλώσσα. Τά πα­ράπονα αὐτά προέκυψαν, διότι οἱ χῆρες τῶν ἑλλη­νό­φω­νων Ἰουδαίων Χριστιανῶν πού δέν ἦταν ντόπιοι πα­ραμελοῦνταν στήν καθημερινή περίθαλψη καί ὑπη­ρε­σία τῆς διανομῆς τροφῶν καί ἐλεημοσυνῶν. 2 Μετά λοιπόν ἀπ’ αὐτό οἱ δώδεκα ἀπόστολοι συγκάλεσαν τό πλῆθος τῶν μαθητῶν πού πίστευαν στό Χριστό καί εἶπαν: Δέν μᾶς φαίνεται σωστό νά ἀφή­σου­με ἐμεῖς τό κήρυγμα τοῦ λόγου τοῦ Θεοῦ καί νά ὑπη­ρε­­τοῦ­με σέ τραπέζια φαγητοῦ. 3 Ἐξετάστε λοιπόν προσεκτικά, ἀδελφοί, καί ἐκλέξτε ἀπό σᾶς τούς ἴδιους ἑπτά ἄνδρες, πού νά ἔχουν ­κα­λή μαρτυρία ἀπ’ ὅλους καί νά εἶναι γεμάτοι ἀπό Ἅγι­ον Πνεῦμα καί σύνεση. Αὐτούς θά ἐγκαταστήσουμε γιά νά διεξάγουν τήν ἀναγκαία αὐτή διακονία. 4 Κι ἐμεῖς θά ἀφοσιωθοῦμε ἀπο­κλει­στικά στήν προσευχή καί στή διακονία τοῦ κηρύγματος. 5 Ἡ πρόταση αὐτή τῶν ἀποστόλων φάνηκε ἀρεστή σ’ ὅλο τό πλῆθος τῆς Ἐκκλησίας. Ἔτσι ἐξέλεξαν τόν Στέ­φανο, ἄνδρα γεμάτο ἀπό πίστη στό Χριστό καί ἀπό τά χαρίσματα τοῦ Ἁγίου Πνεύματος, καί τόν Φίλιππο καί τόν Πρόχορο καί τόν Νικάνορα καί τόν Τίμωνα καί τόν Παρμενᾶ καί τόν Νικόλαο ἀπό τήν Ἀντιόχεια, ὁ ὁποῖος ἦταν κάποτε εἰδω­λο­λάτρης καί πρίν πιστέψει στό Χριστό εἶχε προσέλθει στόν Ἰουδαϊσμό. 6 Αὐτούς τούς ἑπτά παρουσίασαν ἐνώπιον τῶν ἀπο­στόλων. Καί οἱ ἀπόστολοι, ἀφοῦ προσευχήθηκαν, ἔβα­­­­­­λαν τά χέρια τους πάνω στά κεφάλια τῶν ἑπτά, γιά νά τούς μεταδοθεῖ ἡ θεία χάρη ἡ ὁποία τούς ἦ­­­­­­ταν ἀνα­­­­­γκαί­α γιά τή διεξαγωγή τῆς διακονί­ας τους. 7 Ἔτσι τό κήρυγμα τοῦ λόγου τοῦ Θεοῦ προόδευε καί διαδιδόταν. Καί ὁ ἀριθμός τῶν μαθητῶν στά Ἱεροσό-λυμα αὐξανόταν πάρα πολύ, καί πλῆθος πολύ ἀπό τούς ἱε­ρεῖς τῶν Ἰουδαίων ἀποδέχονταν τίς ἀλήθειες τῆς πίστεως καί ὑποτάσσονταν σ’ αὐτές.