Εκπαίδευση των μαθητών στην επιστήμη της Σεισμολογίας και πρακτική εξάσκηση σε μεθόδους μέτρησης και αξιολόγησης αποτελεσμάτων.

Τι είναι ο σεισμός;

Ο σεισμός είναι ένα φυσικό φαινόμενο -άρρηκτα συνδεδεμένο με τη ζωή και την ιστορία της γης- που εκδηλώνεται τις περισσότερες φορές, ξαφνικά και χωρίς προειδοποίηση ενώ συνήθως δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για προφύλαξη και δράση. Στα πλαίσια της εμπέδωσης της «αντισεισμικής συμπεριφοράς» από τον πολίτη απαραίτητη θεωρείται η γνώση βασικών εννοιών σχετικών με το φαινόμενο του σεισμού καθώς και η προσέγγιση των σύγχρονων απόψεων της γεωλογίας και των γεωλογικών – σεισμολογικών δεδομένων – γεγονότων του Ελλαδικού χώρου.
Μέγεθος, εστία, ένταση, επίκεντρο, ρήγμα, σεισμικά κύματα? Έννοιες που ακούγονται συχνά και που επαναλαμβάνονται από όλους μετά από ένα μεγάλο σεισμό. Τι είναι όμως ο σεισμός; Στην αρχαιότητα: Η δόνηση λόγω της κίνησης του Εγκέλαδου μέσα στον τάφο του, αναγκαίο κακό σταλμένο από τον Δία, το αποτέλεσμα της συμπίεσης ατμών στο εσωτερικό της Γης ή μήπως ο κραδασμός του εδάφους από το σπαρτάρισμα του γατόψαρου των Ιαπώνων;
Σήμερα: Το τράνταγμα, η κίνηση του εδάφους που οφείλεται στη θραύση πετρωμάτων, το στιγμιαίο αποτέλεσμα μιας μακροχρόνιας διαδικασίας συσσώρευσης δυναμικής ενέργειας σε καταπονούμενες περιοχές της λιθόσφαιρας. Ένα φυσικό φαινόμενο που μπορεί να προκαλέσει πολλές απώλειες τόσο σε ανθρώπινο δυναμικό όσο και σε υλικά αγαθά.
Σεισμός είναι η εδαφική δόνηση που γεννιέται κατά τη διατάραξη της μηχανικής ισορροπίας των πετρωμάτων από φυσικές αιτίες που βρίσκονται στο εσωτερικό της γης.

Η τεχνολογία σήμερα δίνει τη δυνατότητα ενημέρωσης σε πραγματικό χρόνο. Στην Ελλάδα μπορεί κάποιος να παρακολουθεί τη σεισμική δραστηριότητα από το επίσημο site του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου

Οι πολεμικές τέχνες ως μέσο εκγύμνασης, διαπαιδαγώγησης και ανάπτυξης της προσωπικότητας

Το Γυμνάσιο Κανδήλας οργανώνει για το σχολικό έτος 2014-2015 γνωριμία των μαθητών με τον κόσμο των πολεμικών τεχνών στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας.

Η άσκηση  στις πολεμικές τέχνες οδηγεί στην απόκτηση καλών πρακτικών εκγύμνασης των μυών και του νευρικού συστήματος καθώς οι πολεμικές τέχνες συνδυάζουν τόσο την καθαυτή σωματική άθληση όσο και τον αυστηρό έλεγχο της κίνησης του σώματος. Η σωματική προπόνηση των πολεμικών τεχνών είναι μια από τις πιο σύνθετες και ολοκληρωμένες μορφές σωματικής άσκησης. Απαιτεί την ένταξη και καλλιέργεια σωματικών ικανοτήτων όπως ταχύτητα, επιτάχυνση, δύναμη, αντοχή, ευελιξία και συντονισμό και επιπλέον αναπτύσσει σε υψηλά επίπεδα την ικανότητα συγκέντρωσης. Παράλληλα οδηγεί στην απόκτηση καλών πρακτικών όσον αφορά τη σωστή διατροφή που στηρίζει όχι μόνο μια ολοκληρωμένη ψυχοσωματική άσκηση όπως οι πολεμικές τέχνες, αλλά και την υγεία στην καθημερινή ζωή. Επιπρόσθετα η σωστή εκμάθηση των πολεμικών τεχνών με βασική αρχή το ήθος αναπτύσσει την προσωπικότητα και την αυτοπεποίθηση του ατόμου μέσω της υπευθυνότητας, της διαχείρισης του ενστικτώδους φόβου και της ψύχραιμης αντιμετώπισης που απαιτείται σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης.