ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Παρουσία του Αστυνομικού Δ/ντή  Πιερίας Κιου Μπουντούρη , όλων των εκπαιδευτικών του συγροτήματος Ρητίνης, των μαθητών του γυμνασίου, σύσσωμου του Δημοτικού συμβουλίου με επικεφαλής τον Δήμαρχο κον Βαϊνά  και τον επικεφαλής της μειοψηφίας  κον Καργιώτη,  των αντιδημάρχων, των ιερέων, των υπευθύνων αγωγής υγείας και πολιτισμού της Δ/νσης Πιερίας, αλλά προπάντων απρόσμενα μεγάλου αριθμού κατοίκων, οι εισηγητές κος Γιαλαμάς Σπύρος ιατρός από το Κέντρο έρευνας παιδικών ατυχημάτων , ο οποίος ήρθε για αυτή την εκδήλωση και μόνο από την Αθήνα, ο κος Μπέης Δημήτριος Ψυχίατρος, ο κος Κατόγλου Χαράλαμπος Οικογενειακός ψυχοθεραπευτής  , η κα Γιαννίκη Φιλιώ Ψυχολόγος, όλοι από την Ένωση υποστήριξης θυμάτων τροχαίων ατυχημάτων, ο Υπαστυνόμος Παπανικολάου Κων/νος, ο πραγματογνώμονας κος Χατζηαγοράκης Κων/νος παρουσιάζοντας ο καθ΄ ένας από την δική του σκοπιά το θέμα της κυκλοφοριακής αγωγής με λόγο και σύγχρονα τεχνολογικά μέσα , με φιλμάκια και εικόνες που ψυχαγωγούσαν αλλά και σοκάριζαν , κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των παρισταμένων για 2 ολόκληρες ώρες.

Της εκδήλωσης είχε προηγηθεί στη Βρία διανομή έντυπου υλικού και γιλέκων φωσφορούχων σε διερχόμενους οδηγούς από τον Δήμαρχο, τον πρόεδρο του Δημοτικού συμβουλίου , τον  Ε.Υ.ΘΥ.Τ.Α. Πιερίας ,και μέλητου συλλόγου γονέων και κηδεμόνων καθώς και εκπαιδευτικών και μαθητών του Γυμνασίου Ρητίνης.

Κατά την προσέλευση στο χώρο της εκδήλωσης οι μαθητές διένειμαν δωρεάν φυλλάδια και DVD με πληροφοριακό υλικό για την κυκλοφοριακή αγωγή για τις επιπτώσεις του αλκοόλ και των ναρκωτικών.

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης έγινε η κλήρωση μεταξύ  μαθητριών του σχολείου μας που επρώτευσαν σε διαγωνισμό σημάτων, το έπαθλο που ήταν ένα ποδήλατο το κέρδισε η μαθήτρια της Α΄τάξης Νεστωρ Αντωνία, στους υπόλοιπους που πρώτευσαν απενεμήθη ένα κράνος ποδηλάτου. Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από την vodathone μέσω του  Κ.Ε.Π.Α. από το Ε.Ι.Ν. μέσω της αγωγής υγείας της Δ/νσης Πιερίας και τον  Δήμο Πιερίων.

Ευχαριστούμε όλους όσους ενεπλάκησαν με οποιοδόποτε τρόπο στην εκδήλωση, τους εκπροσώπους του τύπου που παρεβρέθησαν και την ΔΙΟΝ τηλεόραση που προβάλει πάντα τις δραστηριότητές μας.