Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη

Καθηγητές και μαθητές επισκεφθήκαμε για πρώτη φορά το Δημοτικό πάρκο Θεσσαλονίκης στον Κέδρινο λόφο,  που φιλοξενεί ζώα ήμερα και άγρια της Ελλάδος . Υπάρχει το μουσείο Φυσικής ιστορίας με πουλιά , ερπετά , και ζώα της Ελληνικής υπαίθρου , με ξεναγούς με μεράκι ,  που μας έμαθαν πολλά και χρηστικά στοιχεία , για τα θανατηφόρα  ερπετά και έντομα και τις πρώτες βοήθειες σε περίπτωση που κάτι μας τσιμπήσει.  Ο χώρος χώρος του πάρκου καθαρός και όμορφος και τα εκθέματα όμορφα τοποθετημένα. Όλα αυτά δωρεάν , Επειδή έχω ζήσει και στο εξωτερικό , δεν μπορείς πουθενά να απολαύσεις όλα αυτά χωρίς εισιτήριο. Μπράβο στο Δήμο Θεσ/νίκης .

Στη συνέχεια επήγαμε στο χωριό της Ειρήνης στην Καρδία , μία αξιόλογη προσπάθεια από ιδιώτη με λαογραφικό μουσείο , γήπαιδα , παχνίδια , ταβέρνες όμορφος χώρος για μια ευχάριστη και ακίνδυνη σχολική εκδρομή.